Straż Miejska radzi, jak bawić się bezpiecznie w sylwestra i Nowy Rok

Fajerwerki
fot. freeimages.com (Alicja 'Alko' Ludwichowska) Powitaniu zbliżającego się Nowego Roku z pewnością będą towarzyszyć fajerwerki i inne materiały pirotechniczne. Strażnicy miejscy apelują do wszystkich o zachowanie zasad bezpieczeństwa.
istotne.pl 0 fajerwerki, sm jelenia góra, miasto jelenia góra

Reklama

W okresie poprzedzającym sylwestra i Nowy Rok coraz częściej daje się słyszeć głośne huki i wybuchy spowodowane przez osoby odpalające petardy i fajerwerki. Pamiętajmy, że zgodnie z zarządzeniem wojewody dolnośląskiego legalnie możemy używać petard i fajerwerków jedynie w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

W pozostałych dniach, co do zasady, obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych i tylko wyjątkowo zakaz ten nie obowiązuje – po uzyskaniu zezwolenia prezydenta miasta. Za nieprzestrzeganie zakazu i nielegalne używanie petard można stosować środki prawne wobec sprawców na podstawie przepisów prawnych, tj. art. 54 Kodeksu wykroczeń oraz na podstawie art. 51 § 1 lub 2 Kodeksu wykroczeń. Dla osób powyżej 17 roku życia sankcją może być mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie orzeczona grzywna może być znacznie wyższa. Wobec osób poniżej 17 roku życia, oprócz rozmów z rodzicami, zwłaszcza w przypadku powtarzających się zdarzeń, może być skierowana sprawa do sądu rodzinnego i nieletnich oraz powiadomiony zostaje dyrektor szkoły.

Pamiętajmy też o kilku bardzo ważnych rzeczach. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18 roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Kilka podstawowych zasad bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami:

 • zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia
 • fajerwerki należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu dla dzieci
 • przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję
 • odpalanie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej i z zachowaniem szczególnej ostrożności
 • nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych
 • fajerwerków nie wolno „odpalać” z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą, najlepiej wybrać w tym celu gładką powierzchnię, aby fajerwerki nie przewróciły się
 • jeśli po odpaleniu i wypaleniu lontu okaże się, że fajerwerki nie eksplodowały, nie należy do nich podchodzić, by sprawdzić, co się stało
 • nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby, a wybuch może spowodować uszkodzenie słuchu
 • fajerwerków należy używać tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni
 • odpalając fajerwerki, nie można ich ustawiać w stronę zabudowań
 • nie wolno rzucać fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdzie stoją samochody, w kierunku stacji paliw i zbiorników z łatwo palnymi cieczami.

Na koniec kilka ważnych rad dla właścicieli zwierząt. Huk petard i fajerwerków niepokoi nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w szczególności psy, warto więc zadbać, aby czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów. Zapewnijmy im ciche i spokojne miejsce. Na spacer psy warto wyprowadzać wcześniej, nie o północy. W żadnym wypadku nie należy odpinać psa ze smyczy. Wystraszone zwierzę potrafi uciec w poszukiwaniu kryjówki. Straż Miejska jeszcze przez kilka dni po sylwestrze otrzymuje zgłoszenia o błąkających się i poszukujących właściciela czworonogach. Niestety, nie wszystkie posiadają chipy i ustalenie, do kogo należą, jest bardzo trudne.

Straż Miejska w Jeleniej Górze życzy wszystkim udanej i bezpiecznej zabawy w sylwestrowy wieczór oraz życzy wszystkiego najlepszego w nowym 2016 roku.

SM Jelenia Góra/ii

Reklama