Julia Vikman wystąpi w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury

Julia Vikman wystąpi w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury
fot. www.juliavikman.com Koncert odbędzie się 26 września. Początek o 19:00.
istotne.pl koncert, kultura

Julia Vikman ze strony babci pochodzi z Polski, a ze strony dziadka – ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji, jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii – zasłużony artysta Paweł Vikman – był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, znał Bułata Okudżawę osobiście, wyznaczał Bułatowi trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii. Sama Julia Vikman jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.

Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na VI Festiwalu Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.

W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.

W maju 2012 r. pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” – nagrany w Selekta Studio z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje jak „Kalinka” czy „Oczy czarne”, wykonane w nowoczesnym stylu. Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku przez Józefa Masternaka, a po rosyjsku w wykonaniu Julii.

Dużą popularnością cieszy się płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German, która po premierze 13 lipca 2013 r. pojawiła się sklepach i w sprzedaży cyfrowej na całym Świecie (iTunes, Amazon, Spotify) razem z cyfrowymi wydaniami albumów „Bielye Rozy” i „Podmoskiewskie wieczory”.

W sierpniu 2014 r. w Empikach pojawiła się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”. Album zawiera 6 utworów, którymi Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikatowy projekt, styl, który artystka sama określa jako fantasy. Tu można usłyszeć elementy folku, jazzu i rocka progresywnego, a ciekawa i nietypowa harmonia, przeplatająca się z unikatowymi pomysłami muzycznymi, pozwala stwierdzić, że czegoś takiego na rynku muzycznym jeszcze nie było…

W programie koncertu znajdą się utwory z repertuaru Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, Anny German, Czesława Niemena, Władimira Wysockiego i inne znane ballady i romanse.

Bilety (25 zł) do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00-18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.

JCK/ii