KPN będzie większy!

KPN będzie większy!
fot. Karkonoski Park Narodowy To historyczny moment. Od 1 stycznia 2016 roku Karkonoski Park Narodowy po raz pierwszy w swej historii zostanie powiększony.
istotne.pl kpn

Obejmie dodatkowych 371,11 ha. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało podpisane 13 listopada. Po powiększeniu KPN będzie zajmował 5951,42 ha.

Powiększenie dotyczy trzech obszarów: działki wykupionej przez Park w pobliżu Chojnika od prywatnego właściciela z uwagi na jej duże wartości przyrodnicze, terenu pałacu w Sobieszowie, gdzie powstanie centrum administracyjno-edukacyjne, oraz lasów między Chojnikiem a głównym obszarem Parku w Jagniątkowie. Tym samym góra Chojnik przestanie być enklawą.

– To jest pierwsze, historyczne powiększenie Karkonoskiego Parku Narodowego – mówi dyrektor KPN Andrzej Raj. – Zależało nam bardzo na tym, abyśmy w Parku mieli transekt przyrodniczy od piętra pogórza do piętra alpejskiego, który możemy objąć jednakową formą ochrony i metodami obserwacji przyrodniczych.

MapaMapafot. Karkonoski Park Narodowy

Przyłączony obszar to rejon występowania bielika i puchacza oraz bardzo cenne leśne zbiorowiska roślinne.

Jedną ze zmian, które wejdą w życie 1 stycznia, będzie wyłączenie tego obszaru z obwodu łowieckiego i koniec z polowaniami na przejętym przez KPN terenie. Zostanie za to utrzymana cała istniejąca infrastruktura turystyczna. Wszystkie szlaki rowerowe i piesze zostaną zachowane. Park w przyszłości przystąpi do naprawy tych szlaków, bo niektóre odbiegają znacząco jakością od pozostałych szlaków w KPN.

Jednym z pomysłów jest także udostępnienie przejętych terenów dla zbieraczy grzybów czy innych owoców runa leśnego, oczywiście w taki sposób, by nie szkodziło to przyrodzie. – To ma być eksperyment – mówi dyrektor Raj – ale przecież sezon na grzyby jest zwykle po zakończeniu okresu lęgowego ptaków, więc nie powinno być problemów.

Dyrektor Raj nie widzi natomiast możliwości wchodzenia na szczyt góry Żar, gdzie nie prowadzą żadne szlaki. Jak podkreśla, jest to obszar ochrony bielika, co wyklucza możliwość poprowadzenia tam szlaku turystycznego czy budowy punktu widokowego.

KPN/ii