Spotkanie służb ratujących życie osobom bezdomnym i bezradnym

Spotkanie służb ratujących życie osobom bezdomnym i bezradnym
fot. KMP Jelenia Góra Przedstawiciele służb ratujących życie, realizując działania pomocowe w ramach akcji „Zima 2015/2016”, spotkali się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.
istotne.pl policja, akcja

28 października 2015 roku, w godzinach od 12.00 do 14.00, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie służb ratujących życie w związku z realizacją działań pomocowych – „Zima 2015/2016”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, zarządzania kryzysowego, a także Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i ogrzewalni.

Głównym celem spotkania było podsumowanie działań pomocowych podejmowanych przez te służby w ubiegłym sezonie oraz wypracowanie wspólnego frontu w przypadku występowania trudności.

Jak co roku policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy MOPS systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Celem działań jest udzielenie tym osobom niezbędnej informacji o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Co roku w okresie zimowym jeleniogórscy policjanci ratują życie bezdomnym, często nietrzeźwym, którzy wieczorem i w nocy na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej osoby te są tak pijane, że nie są w stanie iść o własnych siłach. W takich przypadkach policjanci – w zależności od sytuacji – odwożą takie osoby do ogrzewalni, która czynna jest codziennie od godziny 20.00 do 8.00, bądź umieszczają w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia.

Takie osoby, najczęściej z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna, a są najbardziej narażone w niskich temperaturach na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu.

Policja prosi o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. – Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie – mówią jeleniogórscy mundurowi.

KMP Jelenia Góra/ii