Jeleniogórskie Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu za nami

Jeleniogórskie Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu za nami
fot. Parat Group Jelenia Góra wystąpiła 9 października w roli dolnośląskiej stolicy Zawodów Przyszłości, Innowacji i eksportu za sprawą odbywających się w niej targów o zasięgu wojewódzkim.
istotne.pl targi

Organizatorem targów była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, a patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Miasto Jelenia Góra. Gościem specjalnym na targach była wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Niemal 70 wystawców prezentowało swoje oferty i osiągnięcia w trzech salach wystawowych zlokalizowanych w Hali Widowiskowo-Sportowej Park Złotnicza w Jeleniej Górze. Na Targach spotkali się przedsiębiorcy, duże zakłady produkcyjne, uczniowie, przedstawiciele szkół, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, izb handlowych, instytucji rządowych oraz samorządowcy z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą na czele.

Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i EksportuTargi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportufot. Parat Group
Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i EksportuTargi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportufot. Parat Group

Uczestnicy Dolnośląskich Targów Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu mogli zapoznać się z ofertą najbardziej obiecujących na przyszłość i poszukiwanych zawodów, dowiedzieć się, jak efektywnie szukać nowych pracowników, oraz porozmawiać o formach kształcenia zawodowego.

Jak podkreśliła wiceminister Antoniszyn-Klik, klastry edukacyjne powołane w Wałbrzyskiej, Legnickiej i Kamiennogórskiej Specjalnych Strefach Ekonomicznych pomagają dopasować ofertę szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy. – Klasy patronackie, targi edukacyjne, wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów, praktyki zawodowe i praca po ukończeniu szkoły w firmach działających na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, to już się dzieje – powiedziała wiceminister gospodarki. – Resort gospodarki wdraża pilotażowy program „Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki”, który jest pomostem między edukacją a biznesem i ma być początkiem systemowych zmian w całym kraju, aby szkoły dopasowywały ofertę kształcenia do tego, co aktualnie dzieje się na lokalnych rynkach pracy. Jeżeli Polska chce mieć silny przemysł, musi mieć wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też trzeba zadbać o to, aby szkoły przygotowywały pracowników właśnie dla przemysłu. Można to zrobić tylko w ścisłej współpracy z firmami. Do współpracy na styku nauki i biznesu zobligowane są wszystkie strefy ekonomiczne w Polsce. To właśnie w SSE szkoły i firmy mogą otrzymać wsparcie i poznać sposoby dotarcia ze swoją ofertą do uczniów i pracodawców.

Podczas targów odbył się także panel dyskusyjny na temat: „Eksport i Innowacje 2020 – jak będzie. Wpływ rozwoju potencjału kadrowego na wzrost eksportu”. Udział w panelu wzięli: Ilona Antoniszyn-Klik – wiceminister gospodarki, Barbara Kaśnikowska – prezeska Wałbrzyskiej SSE „Invest-Park”, Rafał Jurkowlaniec – prezes Legnickiej SSE, Iwona Krawczyk – prezeska Kamiennogórskiej SSE „Małej Przedsiębiorczości”, Monika Ciesielska-Mróz – dyrektorka wrocławskiego oddziału Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej „AmCham”, Lilla Jaroń – wicedyrektorka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dr inż. Tadeusz Lewandowski – prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, a także Dominika Ciara – dyrektorka HR Daicel Safety Systems oraz Jerzy Pokój – przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Targi zakończył energetyczny występ zespołu Red Lips.

Parat Group/ii