Weź udział w Narodowej Loterii Paragonowej. Do wygrania m.in. Ople i nowoczesne laptopy

Weź udział w Narodowej Loterii Paragonowej. Do wygrania m.in. Ople i nowoczesne laptopy
fot. Ministerstwo Finansów Samochody Opel Insignia i Astra oraz nowoczesne laptopy i ipady czekają na uczestników pierwszej w Polsce loterii paragonowej, która ruszyła 1 października 2015 r.
istotne.pl ministerstwo, loteria

Najnowsza akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów zachęca Polaków do wydawania i brania paragonów fiskalnych oraz ma im uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl.

Loteria ma przekonać Polaków, że codzienne wydawanie i branie prawidłowych paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze czy u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu praw przez klientów w sytuacjach problemowych, ale także dla uczciwej konkurencji i stanu wspólnego budżetu. To przekłada się na lepsze funkcjonowanie kraju i finansowanie oświaty, służby zdrowia, sportu czy kultury.

– To innowacyjny i nowatorski projekt Ministerstwa Finansów, nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy. Naszą loterię nazywany „narodową", ponieważ dotyczy nas wszystkich. Każdy przecież korzysta z tego, że podatek VAT jest odprowadzany do budżetu państwa – powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister finansów, pełnomocniczka rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. Jak zaznaczyła, projekt ma charakter przede wszystkim edukacyjny, ponieważ Polacy mają niewielką wiedzę na temat związku między wydawaniem paragonów fiskalnych a budżetem państwa. – Jak wskazują badania przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów, ponad połowa respondentów nie ma zdania, czy wydawanie bądź niewydawanie paragonów w jakikolwiek sposób wpływa na dochody państwa z tytułu podatków. A jedna trzecia stwierdziła wręcz, że to nie ma wpływu na dochody budżetu. Dodatkowo dzisiaj tylko 7 proc. Polaków przy zakupie towarów i zaledwie 5 proc. przy zakupie usług upomina się o paragon, w sytuacji kiedy go nie otrzymuje – wyjaśniła minister Leszczyna.

Narodowa Loteria ParagonowaNarodowa Loteria Paragonowafot. Ministerstwo Finansów

Uczciwym przedsiębiorcom dużo trudniej jest konkurować na rynku z tymi, którzy nie płacą podatków lub płacą tylko ich część. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na niższe ceny za te same towary lub usługi i zwiększać swoją konkurencyjność. A uczciwi sprzedawcy każdego dnia muszą konkurować z oszustami, którzy wypychają ich z rynku, grając nieuczciwie. – Zyskujemy świadomość i propaństwową postawę naszych obywateli – podsumowała Izabela Leszczyna założenia Narodowej Loterii Paragonowej.

Już w pierwszych godzinach zarejestrowano ponad 3000 paragonów fiskalnych. – Strona loterii jest przygotowana do przyjęcia minimum 250 tys. zgłoszeń paragonów na godzinę – zapewnił wicedyrektor Departamentu Informatyzacji Usług Publicznych Robert Kietliński.

Co warto wiedzieć?

  • Loteria trwa od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r.
  • Aby wziąć udział, trzeba dokonać zakupu towaru lub usługi za minimum 10 zł brutto, mieć świadczący o tym paragon fiskalny i w miesiącu zakupu zgłosić się do loterii za pośrednictwem strony internetowej www.loteriaparagonowa.gov.plhttps://loteriaparagonowa.gov.pl/.
  • Do loterii przyjmowane są tylko paragony fiskalne. Można zgłosić ich dowolną liczbę, przy czym jeden paragon można zgłosić tylko raz w loterii, niezależnie od kwoty zakupu.
  • Raz w miesiącu będzie można wylosować Opla Astrę, a raz na kwartał – Opla Insignię. Ponadto można wygrać nowoczesny Lenovo Thinkpad oraz iPad-y Air 2.
  • Losowania najcenniejszych nagród będzie można obejrzeć na żywo w TVP Regionalna. Nagrania z losowań będą też dostępne na kanale YouTube Ministerstwa Finansów.
  • Wyniki losowań będą publikowane na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl/wynik w dniu losowań.
  • Zwycięzcy losowań nie mogą wymieniać nagród na inne ani otrzymać jej wartości w gotówce.
  • I jeszcze jedno: wszystkie nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej są zwolnione z podatku!

W loterii nie mogą brać udziału pracownicy Ministerstwa Finansów i organizatora loterii oraz członkowie ich najbliższej rodziny.

Dobry pomysł resortu? Zapraszamy do dyskusji!

Ministerstwo Finansów/ii