„Bezpieczna droga do szkoły”: spotkania z dziećmi i młodzieżą

„Bezpieczna droga do szkoły”: spotkania z dziećmi i młodzieżą
fot. KMP Jelenia Góra Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, wspólnie z dzielnicowymi, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” we wrześniu br. wzięli udział w zajęciach teoretyczno-praktycznych.
istotne.pl 0 policja, akcja, miasto jelenia góra

Reklama

Pojawili się oni w szkołach podstawowych, między innymi w Szkole Podstawowej nr 2, 6, w Szkole Podstawowej w Wojcieszycach oraz w Miejskim Przedszkolu nr 10 i Przedszkolu nr 11 w Jeleniej Górze.

W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 0-VI, nauczyciele, dyrektorzy oraz opiekunowie poszczególnych grup.

Na wstępie zajęć przedstawiono rolę i zadania policjanta, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicowego, w życiu dziecka i funkcjonowania rodziny oraz zadania maskotki policyjnej – Komisarza Lwa.

W części teoretycznej policjanci omówili bezpieczne zachowanie:

  • w szkole (bez stosowania przemocy, właściwego zachowania, w tym zasad korzystania z telefonu komórkowego, nieepatowania zamożnością etc.)
  • na ulicy i jej otoczeniu (przechodzenie przez ulicę – miejsca dozwolone, w przypadku kierowania ruchem na drodze przez policjanta, znajomość znaków drogowych informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu, wyposażenie w elementy odblaskowe)
  • podczas podróży samochodem, autobusem, pociągiem (prawidłowe podróżowanie)
  • na rowerze (wyposażenie roweru i rowerzysty), na deskorolce, rolkach
  • w domu, na podwórku, w tym podwórku przyszkolnym (podczas zabawy, w kontakcie z osobą obcą, psem, dzikimi zwierzętami etc.).

W części praktycznej ćwiczono warunki prawidłowego zachowania na drodze i jej otoczeniu oraz przechodzenie przez jezdnię. Jednocześnie zwrócono uwagę na zasady prawidłowego zachowania dziecka i osób dorosłych w kontakcie z psem.

Podczas spotkań szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, których zakup jest stosunkowo tani, a może ocalić życie. Policjanci, aby podkreślić znaczenie i różnicę widoczności pieszych po zmroku, prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

KMP Jelenia Góra/ii

Reklama