Wpadł z prawie 350 g marihuany, twierdził, że to na własny użytek. Jest akt oskarżenia

Wpadł z prawie 350 g marihuany, twierdził, że to na własny użytek. Jest akt oskarżenia
fot. www.sxc.hu (atroszko) Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze 16 czerwca skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Dariuszowi D., któremu zarzucono posiadanie znacznej ilości marihuany.
istotne.pl prokuratura, narkotyki

W toku śledztwa ustalono, że Dariusz P. 18 grudnia 2015 roku w mieszkaniu usytuowanym przy ulicy Sygietyńskiego w Jeleniej Górze miał środki odurzające ważące 344,91 g. Ponadto w pomieszczeniu zajmowanym przez P. znaleziono wagę elektroniczną oraz młynek drewniany do mielenia suszu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dariusz P. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że środki odurzające posiadał na własny użytek. Dodał, że nabył je od nieznanego mężczyzny na terenie Jeleniej Góry.

Z uwagi na wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego ww. powołano biegłych lekarzy psychiatrów. Z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, że w chwili popełnienia przestępstwa Dariusz P. był poczytalny.

Prokurator złożył wniosek o skierowania sprawy na posiedzenie i wydanie wyroku skazującego, i wymierzenie Dariuszowi P. uzgodnionej z nim kary:

  • 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata
  • 1500 zł grzywny
  • nawiązkę na cele związane ze zwalczaniem narkomanii (2000 złotych)
  • dozór kuratora sądowego
  • zobowiązanie do kontynuowania nauki oraz powstrzymania się od używania środków odurzających i nadużywania alkoholu
  • orzeczenie przepadku środków odurzających i przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa.

P. w ramach prowadzonego śledztwa pozostawał również pod zarzutem nabycia w grudniu 2015 roku na terytorium Czech marihuany i jej przewozu do Polski. Jednakże materiały dotyczące tego czynu zostały wyłączone do odrębnego postępowania i 7 czerwca br. podjęto decyzję o umorzeniu postępowania wobec braku znamion przestępstwa.

rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek/ii