Katastrofa w ruchu drogowym, czyli ćwiczenia na Przełęczy Okraj, doskonalące postępowanie służb w sytuacji kryzysowej

Katastrofa w ruchu drogowym, czyli ćwiczenia na Przełęczy Okraj, doskonalące postępowanie służb w sytuacji kryzysowej
fot. Krzysztof Gwizdała 16 października 2015 roku, w godzinach od 10.30 do 14.00, na Przełęczy Okraj w Kowarach odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe doskonalące współdziałanie służb ratunkowych w sytuacji zagrożenia.
istotne.pl policja, ćwiczenia

Ich organizatorami były starostwa powiatowe w Jeleniej Górze i w Kamiennej Górze. W tym roku zainscenizowano katastrofę w ruchu drogowym: na Przełęczy Okraj doszło do zderzenia autobusu z busem, w wyniku czego auto wypadło z drogi do lasu, a obrażenia odniosło kilkanaście osób.

Dwójka pasażerów, najprawdopodobniej pochodzenia arabskiego, po katastrofie uciekła do lasu. W pościg za nimi ruszyli policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

W działaniach uczestniczyli policjanci, strażacy, ratownicy, pracownicy ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego z Jeleniej i Kamiennej Góry. Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku drogowego, wyznaczając strefę działań; zapewnili dojazd służb ratunkowych oraz objazdy dla innych uczestników. Ponadto udzielali pomocy w ratowaniu ludzkiego życia. Strażacy wycinali z samochodu zakleszczone osoby i zabezpieczyli zbiornik wody, a ratownicy medyczni udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy.

Ćwiczenia te mają na celu doskonalenie postępowania służb ratunkowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, sprawdzenie realności przyjętych procedur działania na tę okoliczność, przygotowanie służb ratowniczych do działania na wypadek katastrofy w ruchu lądowym w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, sprawdzenie systemów łączności oraz udoskonalenie współdziałania Centrum Zarządzania Kryzysowego ze służbami ratunkowymi i inspekcjami.

KMP Jelenia Góra/ii