Dokonali rozboju na swoim koledze. Grozili kastetem i dotkliwym pobiciem i ukradli mu auto. Jest akt oskarżenia

Dokonali rozboju na swoim koledze. Grozili kastetem i dotkliwym pobiciem i ukradli mu auto. Jest akt oskarżenia
fot. Mr_Person (Wikimedia Commons) Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 23-letniej jeleniogórzance Oliwii W., 25-letniemu Jakubowi K. oraz 43-letniemu mieszkańcowi Karpnik Arturowi W.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd, kastet

Tej trójce Prokuratura zarzuciła między innymi dokonanie napadu rabunkowego z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz pozbawienie pokrzywdzonego wolności.

Do zdarzenia doszło 19 maja 2015 roku, w godzinach wieczornych, w Jeleniej Górze. Pokrzywdzony przyjechał swoim samochodem marki Mitsubishi Galant – na prośbę oskarżonej Oliwii W. – pod jej dom.

Tam czekała już na niego wyżej wymieniona wraz z dwoma innymi oskarżonymi. Wszyscy wsiedli do pojazdu Michała M. i pojechali pod wiadukt kolejowy na osiedlu Zabobrze. Kiedy dojechali na miejsce, sprawcy polecili Michałowi M. zatrzymać samochód. Następnie oskarżony Artur W. wysiadł z pojazdu, otworzył drzwi od strony kierowcy i uderzył pokrzywdzonego w twarz ręką, na którą miał nałożony metalowy kastet. W. zarzucał M., że ten ukradł drugiemu z oskarżonych, Jakubowi K., 1 500 złotych.

W tym czasie Oliwia W. podała Michałowi M. kartkę papieru i poleciła mu, aby napisał oświadczenie, że jest sprawcą kradzieży kwoty 1 500 złotych na szkodę Jakuba K. oraz że oddaje oskarżonym samochód pod zastaw, do czasu spłaty tych pieniędzy. Wraz z kolegami groziła mu przy tym, że jeżeli tego nie zrobi to zostanie przez nich dotkliwie pobity.

Pokrzywdzony, obawiając się spełnienia tych gróźb, wykonał to żądanie. Następnie sprawcy polecili M., aby przesiadł się na tylne siedzenie samochodu, zaś za kierownicą usiadł Artur W. Oskarżeni zawieźli pokrzywdzonego w okolice Miłkowa i tam go uwolnili. Zrabowany pojazd porzucili na jednym z parkingów na terenie Jeleniej Góry.

Ponadto w toku śledztwa ustalono, że oskarżony Artur W. w nocy z 25 na 26 kwietnia 2015 roku przebywał wraz ze swoimi znajomymi w jednym z klubów na terenie Jeleniej Góry. W pewnej chwili wyżej wymienieni wyszli na zewnątrz lokalu. W tym czasie klub opuścił także Mateusz M. wraz z żoną i znajomymi. Między tymi grupami doszło do sprzeczki, podczas której Artur W. uderzył Mateusza M. metalową pałką teleskopową w głowę, powodując u niego obrażenia skutkujące rozstrój zdrowia na czas powyżej 7 dni.

Oliwia W., Jakub K. oraz Artur W. nie przyznali się do popełnienia zarzucanej im zbrodni rozboju na Michale M. Natomiast Artur W. przyznał się do pobicia w nocy z 25 na 26 kwietnia 2015 roku Mateusza M.

Wobec wszystkich sprawców, na wniosek Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wszyscy oskarżeni byli wcześniej karani sądownie, zaś Artur W. zarzucanych mu przestępstw dopuścił się w warunkach recydywy. Za zarzucane im czyny grozi kara od 3 lat do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze/ii