Jak opanować domowy budżet?

banknot-pieniadze-zl-pln-100
fot. istotne.pl Pełna kontrola domowych finansów nie jest wcale rzeczą łatwą. Komu z nas nie zdarzyło się nadszarpnąć rezerw przeznaczonych na opłacenie rachunków czy konieczność pożyczenia pieniędzy, aby przetrwać do kolejnej wypłaty?
istotne.pl 0 pieniądze, miasto jelenia góra

Reklama

Z pomocą przychodzą specjaliści od zarządzania finansami, oferując kursy zarządzania domowym budżetem, a także specjalne programy komputerowe i aplikacje.

Trzymaj się podstawowych zasad

Nawet, jeśli środków wystarcza nam na wszystko, warto dokładnie przemyśleć i zaplanować wszystkie wydatki. Mając opracowany taki plan i konsekwentnie go realizując można uniknąć niepotrzebnych kosztów i sporo zaoszczędzić. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko mamy w głowie – warto choćby na próbę zostać domowym księgowym, założyć specjalny zeszyt czy plik z arkuszem kalkulacyjnym. Wtedy zobaczymy, że to naprawdę działa.

Przede wszystkim należy oszacować koszty stałe, takie jak rachunki czy raty, które mamy do opłacenia. Swobodnie gospodarować możemy pozostałymi środkami. Jeśli planujemy akurat większe wydatki – w taki plan można wpisać również szybkie pożyczki, sensownie rozpisując plan ich spłaty, by ponieść jak najniższe koszty, a nawet zupełnie ich uniknąć. Podczas planowania zastanówmy się, z jakich wydatków możemy zrezygnować, co kupić taniej lub który zakup odłożyć na późniejszy okres. Warto ustalić sobie również pewną rezerwę do wykorzystania w przypadku wypadków losowych – awarii samochodu czy konieczności odwiedzenia dentysty.

Pomocne narzędzia

Jeżeli mamy problem z trzymaniem się ustalonego planu, możemy skorzystać z pomocy specjalistów – chociażby w Internecie oferowane są zarówno płatne, jak i darmowe kursy zarządzania finansami. Jeśli zaś nie wystarcza nam zwykły zeszyt czy arkusz kalkulacyjny, możemy skorzystać ze specjalnie w tym celu stworzonych programów komputerowych i aplikacji, w których wygodnie możemy wpisywać wszystkie przychody i rozchody, rozpisując je na określone, dowolnie kreowane kategorie. Aplikacje umożliwiają także automatyczne księgowanie operacji finansowych w oparciu o wyciągi z kont bankowych.

Specjalne narzędzia stworzone dla kontroli naszego budżetu dają większe możliwości, niż samodzielnie stworzona tabela. Jest to chociażby możliwość tworzenia i wydruku zestawień tabelarycznych i graficznych poczynionych wydatków i wpływów. Dla zapominalskich przewidziano przypomnienia o rachunkach i innych zaplanowanych płatnościach. Programy do planowania domowych wydatków pozwalają również szacować koszty np. przejazdu samochodem na danym odcinku czy zaplanować spłatę rat zaciągniętego kredytu.

Reklama