Recydywista zgwałcił przypadkową kobietę. Jest akt oskarżenia

Recydywista zgwałcił przypadkową kobietę. Jest akt oskarżenia
fot. freeimages.com (lorenzo Novia) Prokuratura skierowała do sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi S., 33-latkowi z Jeleniej Góry, który podejrzany jest o gwałt ze szczególnym okrucieństwem.
istotne.pl prokuratura, sąd, gwałt, recydywista, akt oskarżenia

Grzegorz S. zarzucono dokonanie, w warunkach powrotu do przestępstwa, zbrodni zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem Katarzyny D., przestępstwa rozboju na jej szkodę oraz kierowania pod jej adresem gróźb karalnych, aby wywrzeć wpływ na jej przyszłe zeznania.

Jak ustalono, do zdarzenia doszło 6 kwietnia na terenie Jeleniej Góry. Sprawcą okazał się 33-letni Grzegorz S., mieszkaniec tego miasta, a ofiarą – przypadkowo spotkana 23-letnia kobieta. W trakcie zdarzenia pokrzywdzona nie znajdowała się pod wpływem środków odurzających ani psychotropowych, natomiast we krwi podejrzanego stwierdzono obecność amfetaminy oraz metamfetaminy.

Grzegorz S., przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora rejonowego jeleniogórski Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie decyzją Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze został przedłużony do 5 października 2016 roku.

W trakcie śledztwa Grzegorz S. został poddany badaniom seksuologicznym oraz badaniom biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa. Biegli psychiatrzy orzekli, że w chwili popełnienia zarzuconych mu czynów S. miał pełną zdolność do rozpoznawania ich znaczenia oraz pokierowania swoim postępowaniem. Jednocześnie wskazali, że ich zdaniem, z uwagi na rozpoznane zaburzenia osobowości, a także powtórne dokonanie przestępstwa seksualnego, istnieje wysokie ryzyko ponownego popełnienia podobnych czynów zabronionych.

Grzegorz S. był uprzednio wielokrotnie karany, a zarzuconych mu czynów dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa, po niespełna czterech miesiącach od opuszczenia zakładu karnego.

Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. Nadmienić należy, że z uwagi na charakter i okoliczności zarzuconych oskarżonemu czynów i mając na względzie dobro pokrzywdzonej, prokurator 5 lipca br. przesłał do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w ślad za skierowanym aktem oskarżenia, wniosek o wyłączenie jawności rozprawy głównej w całości.

rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek/ii