Fałszywy policjant oszukał staruszkę na kilkanaście tys. zł

Fałszywy policjant oszukał staruszkę na kilkanaście tys. zł
fot. Krzysztof Gwizdała 82-letnia kobieta padła ofiarą oszusta podającego się za policjanta i straciła kilkanaście tysięcy złotych. Mężczyzna poinformował pokrzywdzoną, że jej oszczędności są zagrożone w związku z aferą w banku, a policja jest na tropie złodziei.
istotne.pl policja, oszustwo

27 lipca, około godziny 13:00, do 82-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta i poinformował, że policja wykryła w banku aferę i że oszczędności kobiety są zagrożone: mogą bowiem zostać ukradzione przez złodziei. Pokrzywdzona wypłaciła z banku gotówkę, którą przekazała pod blokiem obcemu mężczyźnie. Pseudopolicjant obiecał jej, że pieniądze zostaną zwrócone po zdjęciu odcisków. Po przekazaniu pieniędzy oszust ponownie do niej zadzwonił i podziękował za pomoc w złapaniu szajki złodziei. Ponadto poinformował, że następnego dnia przyjdą do niej dyrektor banku oraz prokurator, aby spisać protokół.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje, które mogłyby przyczynić się do ustalenia i zatrzymania sprawców tego przestępstwa, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Jeleniej Górze (ul. Armii Krajowej 22, II piętro): osobiście bądź telefonicznie – nr 75 75 20 199, 997.

Oszuści często wyłudzają pieniądze od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy czasami, telefonując, podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze, że policja może zatrzymać sprawcę jakiegoś przestępstwa dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą funkcjonariuszy w cywilnych ubraniach po pieniądze.

Policja ostrzega przed takimi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi. Dlatego mundurowi zwracają się z prośbą do mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności ani tego, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie należy odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki ani żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

KMP Jelenia Góra/ii