Co zrobić ze starą lodówką? 3 skuteczne sposoby na pozbycie się nieużywanych AGD

Co zrobić ze starą lodówką? 3 skuteczne sposoby na pozbycie się nieużywanych AGD
fot. freeimages.com (humusak2) Zepsuła ci się lodówka? A może przeprowadzasz remont kuchni i chcesz zdecydować się na zamontowanie urządzenia do zabudowy? W takim przypadku pojawia się pytanie – co zrobić z nieużywanymi już AGD?
istotne.pl elektrośmieci, lodówka

Obecnie obowiązujące przepisy zabraniają wyrzucania AGD na śmietnik – dotyczy to zarówno dużego, jak i małego AGD, między innymi lodówek, pralek, żelazek, blenderów oraz innych sprzętów tego rodzaju. Za pozbycie się go niezgodnie z przepisami można narazić się na karę grzywny wynoszącej nawet do 5 tysięcy złotych. Ograniczenia nie oznaczają jednak wcale, że pozbycie się starej lodówki musi być bardzo trudne. Można skorzystać z kilku rozwiązań zgodnych z prawem – zapraszamy do ich sprawdzenia.

Kup nowy sprzęt, oddaj stary

Dzisiaj, gdy kupujesz nowe AGD, możesz również oddać stary sprzęt sprzedającemu bez żadnych dodatkowych opłat. Sklepy z artykułami AGD oraz RTV mają w obowiązku nieodpłatne odebranie zużytego sprzętu od swoich klientów. Gdy zamówisz lodówkę z dostawą do domu, przygotuj tę starą, aby przekazać ją dostawcy.

Wystaw lodówkę w dniu zbiórki

Gminy organizują zbiórkę gabarytowych przedmiotów kilka razy do roku, dlatego też można wtedy po prostu wystawić go przed dom, a służby zabiorą odpady tego rodzaju bez dodatkowych opłat. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że odbiór następuje tylko w wyznaczone dni w roku. Niekiedy jednak można zadzwonić do gminy i umówić się na odbiór w umówionym dniu.

Odwieź sprzęt do punktu zbiórki elektrośmieci

Gdy zależy ci na szybkim pozbyciu się sprzętu, w takim przypadku możesz zorganizować transport samodzielnie i przekazać urządzenie do punktu zbiórki elektrośmieci lub PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niektóre prywatne firmy mogą przyjechać po niego także bez opłat – adresy można znaleźć on-line.

Znajdź nowego właściciela

Jeżeli niepotrzebna ci już lodówka, a jest to nadal dobra lodówka, w takim przypadku możesz znaleźć dla niej nowego właściciela. Możesz skorzystać z portali internetowych przeznaczonych do wystawiania ogłoszeń – jeżeli urządzenie nie ma jeszcze usterek, wtedy można sprzedać je za symboliczną sumę. Można również przekazać je za darmo, gdy zależy ci na czasie.