Karkonosze: naprawa oczyszczalni ścieków położonej 1,2 tys. metrów n.p.m.

Karkonosze: naprawa oczyszczalni ścieków położonej 1,2 tys. metrów n.p.m.
fot. Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK sp. z o.o. Trwa przebudowa uszkodzonej oczyszczalni ścieków przy popularnym schronisku Strzecha Akademicka.
istotne.pl oczyszczalnia, kpn

Na specjalnych, niskopodwoziowych platformach zostały tam przewiezione ważące ponad 14 ton stalowe komory. Ustawiono je przy pomocy samobieżnych dźwigów. Podczas transportu ograniczono ruch turystyczny na szlaku niebieskim, prowadzącym do schroniska.

– Wszystkie prace są prowadzone pod czujnym okiem pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Oczyszczalnia ścieków znajduje się na obszarze chronionym w ramach europejskiej sieci Natura 2000 – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Wartość prac to ponad pół miliona złotych, w tym wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniesie 357 tys. złotych.

Stara oczyszczalnia, która pochodzi jeszcze z lat osiemdziesiątych, została zniszczona przez postępującą korozję. W tym roku podczas sezonu wakacyjnego uszkodzeniu uległ betonowy zbiornik, a jego zawartość zaczęła się przesączać bezpośrednio do gleby. Groziło to skażeniem środowiska i zamknięciem obiektu. Od tej awarii ścieki są gromadzone w studni zbiorczej, skąd szambiarka wywozi je do oczyszczalni ścieków w Kowarach.

Uszkodzony zbiornik zostanie oczyszczony i uszczelniony, a wewnątrz niego zostaną umieszczone nowe, stalowe komory. Inne planowane prace to m.in. montaż pompy usuwania osadów oraz dmuchaw membranowych do napowietrzania ścieków. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lipca 2016 r. Wtedy to oczyszczone ścieki popłyną szczelną instalacją do kolektora kanalizacyjnego, a stamtąd do cieku wodnego na granicy KPN.

Strzecha Akademicka to drugie co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Rocznie gości w nim ok. 5,5 tys. turystów. Schronisko jest położone w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego, powołanego dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy czy kotłów polodowcowych. Park posiada 112 km szlaków turystycznych. Przy schronisku przebiega jeden ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę.

Robert Borkacki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu/ii