Zatrzymano 5 podejrzanych o przemyt ludzi na Zachód

Zatrzymano 5 podejrzanych o przemyt ludzi na Zachód
fot. B.org Straż graniczna zatrzymała 5 podejrzanych o udział w szajce przemycającej Ukraińców do krajów Unii Europejskiej. W sprawę zamieszany jest przynajmniej jeden mieszkaniec Bolesławca.
istotne.pl policja, prokuratura, więzienie, przemyt, gang

Lubuska straż graniczna zatrzymała pięciu mężczyzn. To kolejni już podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemycającej cudzoziemców z Polski do krajów Unii Europejskiej (głównie do Wielkiej Brytanii). Wcześniej zatrzymano i tymczasowo aresztowano kierownika grupy, 44-letniego Dariusza C. Zaś sześciu innym osobom przedstawiono już zarzuty.

5 zatrzymanych mężczyzn to mieszkańcy Jeleniej Góry, Łęknicy, Zawidowa i Bolesławca. Prokuratura podejrzewa, że ich zadaniem było przewożenie nielegalnych imigrantów na zachód Polski, a następnie pomoc przy nielegalnym przekroczeniu granicy Niemiec lub Czech.

Sprawa, prowadzona przez Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Ustalono, że sprawcy – od września 2006 do maja 2007 roku – przemycili kilkudziesięciu obywateli Ukrainy. Gangsterzy fałszowali dla nich dowody osobiste i paszporty. Za tę przysługę cudzoziemcy płacili po 1000 euro od osoby.

Policja poszukuje pozostałych członków szajki, w tym osób, które podrabiały dokumenty. Podejrzanym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Natomiast kierownik gangu za kratkami spędzić może nawet 10 lat.

(informacja Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze/GA)