BKS Bobrzanie Bolesławiec walczy o awans do III ligi!

BKS Bobrzanie Bolesławiec walczy o awans do III ligi!
fot. Marcin Zabawa Zarząd BKS Bobrzanie Bolesławiec przedstawił plany rozwoju bolesławieckiej piłki nożnej. Najważniejszymi celami klubu są awans I drużyny do III ligi i przyciągnięcie na mecze jak największej liczby kibiców.
istotne.pl jan woch, jasiński, kubica, bks bolesławiec

Od tygodnia BKS Bobrzanie Bolesławiec ma nowego prezesa. Damiana Sawczaka zastąpił Jan Woch. Nowy prezes ma ambitne plany. Wraz z wiceprezesem Bartoszem Kubicą zgodnie twierdzą, że najważniejszymi celami klubu są awans I drużyny do III ligi i przyciągnięcie na mecze jak największej liczby kibiców. "Musimy myśleć o II lidze, żeby znaleźć się w III. Musimy również zrobić wszystko, co jest możliwe, aby na mecze przychodziło jak najwięcej ludzi" mówi nowy prezes klubu Jan Woch. Zapału i chęci do działania nie kryje również Bartosz Kubica: "Zamierzamy rozruszać piłkę nożną w Bolesławcu, tak żeby każdy z mieszkańców miasta poczuł się współwłaścicielem klubu".

Wiceprezes BKS nie ukrywa, że zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi boryka się klub. "Organizacyjnie i finansowo odstajemy od ligowej czołówki. Nasz budżet to 1/10 tego, czym dysponują inne kluby, dlatego liczymy na różne źródła finansowania. Budżet klubu walczącego o III ligę powinien wynosić 30-40 tys. zł miesięcznie" mówi Kubica. Z kolei kapitan I drużyny BKS – Tomasz Jasiński – przekonuje, że w zespole nie brakuje ducha walki: "Wszystkie dotychczasowe mecze pokazały, że staramy się grać jak najlepiej. Zostawiamy zdrowie na boisku i chyba nikt nie może nam odmówić zaangażowania czy determinacji". Kapitan BKS chwali również atmosferę panującą w drużynie, choć – jak zauważa – "zdarzają się czasem kłótnie", to ogólnie cała drużyna to zgrany kolektyw. Tomasz Jasiński zapewnił, że w sobotnim meczu z Górnikiem Polkowice zespół będzie walczył i dążył do zwycięstwa.

Tomasz Jasiński, Jan Woch i Bartosz KubicaTomasz Jasiński, Jan Woch i Bartosz Kubicafot. Marcin Zabawa

W obecnym sezonie rozgrywek BKS Bobrzanie Bolesławiec to dwie drużyny seniorskie. Jedna gra w IV, a druga V lidze (okręgówce). Dwie drużyny seniorów to zwiększone koszty utrzymania. "Bez pomocy przedsiębiorców, zaangażowania miasta i wsparcia kibiców klub nie będzie się rozwijał. Chcemy także dobrych relacji zarówno z miastem, jak i z powiatem" tłumaczy Bartosz Kubica. "Musimy szukać pieniędzy na różne sposoby; szaliki, kubki, karnety ze zdjęciami zawodników – to wszystko ma przyciągnąć ludzi" dodaje Jan Woch. Przedstawiciele zarządu BKS są otwarci na funkcjonowanie klubu kibica. "Ważne jest, żeby kibicowanie było na poziomie. Byłoby fantastycznie, gdyby udało się zbudować kulturę kibicowania. Z inicjatywą dopingu [funkcjonowania klubu kibica – dopisek redakcji] powinni wyjść sami kibice. Każde konstruktywne działanie będzie pozytywnie rozpatrzone" zapewnia Bartosz Kubica.

Tomasz Jasiński, Jan Woch i Bartosz KubicaTomasz Jasiński, Jan Woch i Bartosz Kubicafot. Marcin Zabawa

Władze klubu zachęcają młodych ludzi do pomagania na różne sposoby. Można zaangażować się np. w rozklejanie plakatów zapowiadających spotkania i w ten sposób otrzymać karnet na mecze. Prezes BKS jest otwarty na wszelkie pytania i sugestie dotyczące funkcjonowania klubu. Chce jednak, aby pytania były zadawane w cywilizowany sposób. "Jeżeli ktoś ma pytanie i chce uzyskać odpowiedź, to niech podpisze się pod pytaniem, a wtedy odpowiemy" zapewnia Jan Woch. Nowy prezes BKS Bobrzanie ma także pomysł na specyficzne karcenie zawodników otrzymujących "głupie" żółte kartki. Piłkarze z największą liczbą "głupich" żółtych kartek mają chodzić po terenie stadionu w przebraniu maskotki klubu, którą jest pluszowy bóbr o imieniu Bobrzanin. Jan Woch odniósł się także do słabej (ostatnio) gry juniorów BKS. Zdaniem prezesa klubu, największym problemem juniorów jest słaba frekwencja młodych piłkarzy. Za szkolenia młodzieży i dzieci będzie odpowiadał Krzysztof Kownacki. Nowy członek zarządu BKS ma koordynować system szkoleń wszystkich grup wiekowych oraz ma być odpowiedzialny za współdziałanie trenerów.

Jan Woch – właściciel firmy "Automatyka". Nowy prezes ma 40 lat, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Piłce nożnej nie tylko kibicuje. Jest jednym z założycieli i piłkarzy drużyny halowej piłki nożnej "Automatyka". Przed objęciem funkcji prezesa BKS Bobrzan Jan Woch wspierał finansowo II drużynę (BKS "Automatyka" Bobrzanie Bolesławiec).

Bartosz Kubica ma 30 lat. Jest współwłaścicielem firmy "Dobry Doradca". Obecnie mieszka we Wrocławiu, ale urodził się i 20 lat spędził w Bolesławcu. Kilkanaście lat grał w BKS Bolesławiec. Jest – jak mówi o sobie – fanatykiem futbolu.

(informacja MZ)