Piotr Hetel uczestniczył w debacie FMS-u

Piotr Hetel
fot. istotne.pl Piotr Hetel wziął udział w zorganizowanej przez FMS debacie "Przyszłość młodzieży po wyborach". Bolesławiecki kandydat na posła mówił m.in. o tym, jak sprawić, by młodzi, pracujący za granicą Polacy chcieli wrócić do ojczyzny.
istotne.pl 0 polityka, debata, poseł, piotr hetel, parlament

Reklama

Zorganizowana przez Federację Młodych Socjaldemokratów debata "Przyszłość młodzieży po wyborach – ciąg dalszy wielkiej emigracji czy szansa na rozwój w kraju?" odbyła się 13 października w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych. W spotkaniu uczestniczyli Jerzy Szmajdziński, Piotr Hetel (kandydat na posła z Bolesławca) oraz Radosław Mołoń, sekretarz Rady Dolnośląskiej SLD.

Michał Banaś, Radosław Mołoń, Jerzy Szmajdziński, Piotr HetelMichał Banaś, Radosław Mołoń, Jerzy Szmajdziński, Piotr Hetelfot. Gerard Augustyn

Choć debata w założeniu miała dotyczyć głównie młodzieży, politycy Lewicy i Demokratów poruszyli bardzo różne tematy. Omówiono m.in. kwestię udziału polskich wojsk w misji w Iraku, przyszłości bolesławieckiego dworca PKP czy dalszych planów ugrupowania. Padło też pytanie o kondycję byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

fot. Gerard Augustyn

Jerzy Szmajdziński mówił o potrzebie stworzenia silnego społeczeństwa obywatelskiego. Radosław Mołoń zapowiadał realizację programu pomocy mieszkańcom powiatów Dolnego Śląska i nie tylko. W różnych miastach miałyby powstać punkty informacyjne, w których ludzie lewicy pomagaliby chociażby w pisaniu podań. Jak przyznał sekretarz Rady Dolnośląskiej SLD, młodzież – dzięki tej inicjatywie – zdobywałaby doświadczenie bardzo przydatne w późniejszej pracy samorządowej. Mołoń przewiduje, że program ruszy w styczniu, choć nie wyklucza też wcześniejszego terminu.

Piotr Hetel mówił o tym, że LiD promuje ludzi młodych. Że on sam przeszedł etap działalności młodzieżowej. Dodał, że miasto powinno zająć się dworcem PKP, gdyż obecnie traktuje się ten budynek jak "koło u parowozu". Bolesławianin odniósł się też do słów premiera Jarosława Kaczyńskiego o tym, że wycofanie się z Iraku byłoby dezercją. "Nie wiem, czy to dezercja, czy chęć przypodobania się mocarstwu" zaznaczył Hetel – "Powinniśmy jak najszybciej z Iraku wyjść z twarzą".

Przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów Michał Banaś zapytał o pomysły LiD-u na reformę edukacji. Piotr Hetel mówił o zapaści szkolnictwa zawodowego. O tym, że trzeba je właściwie stworzyć na nowo. Podkreślił, że ważnym elementem edukacji powinna być nauka języków, tak aby pracownik – nawet jeśli zdecyduje się wyjechać za granicę – mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nie dał się oszukiwać pracodawcom.

Uczestnicy debatyUczestnicy debatyfot. Gerard Augustyn

Jak sprawić, by młodzi ludzie wracali do kraju? Hetel, podobnie jak LiD, postuluje abolicję podatkową dla tych, którzy pracowali za granicą w latach 2004–2006. Choć, jak sam przyznał, słowo "abolicja" jest w tym przypadku dość niefortunne. Zapytany, czym podyktowany jest konflikt pokoleń w polityce, bolesławianin odparł, że "nadmierną opieką nad młodymi, żeby nie popełniali tych samych błędów".

(informacja GA)

Reklama