Otwarto ekspozycję „Formy i ludzie”

Otwarto ekspozycję „Formy i ludzie”
fot. Marcin Zabawa Trzech bolesławian zorganizowało wspólną wystawę w Muzeum Ceramiki. Ekspozycja "Formy i ludzie" przedstawia poezje Jacka Pałki, fotografie Grzegorza Sidorowicza i rzeźby Marka Zygi.
istotne.pl wystawa, muzeum ceramiki, jacek pałka, grzegorz sidorowicz, marek zyga

Wernisaż wystawy "Formy i ludzie" odbył się 12 września w Muzeum Ceramiki. Na otwarciu ekspozycji obecni byli jedynie dwaj autorzy prac – Grzegorz Sidorowicz i Marek Zyga (Jacek Pałka, autor m.in. książek o Bazylku, aktualnie mieszka w Kanadzie). Wernisaż uświetnił występ trzech muzyków Obstawy Prezydenta.

Muzycy Obstawy PrezydentaMuzycy Obstawy Prezydentafot. Marcin Zabawa
Grzegorz Sidorowicz i Marek ZygaGrzegorz Sidorowicz i Marek Zygafot. Marcin Zabawa

"Formy i ludzie" to ekspozycja twórczości trzech artystów, który reprezentują różne dziedziny sztuki. Jacek Pałka – słowo, literaturę, poezję, Grzegorz Sidorowicz fotografię, a Marek Zyga – rzeźbę.

fot. Marcin Zabawa
fot. Marcin Zabawa

Marek Zyga jest samoukiem. Rzeźbi od 3 lat. "Formy i ludzie" to jego pierwsza wystawa. Dzieła zebrane w bolesławieckim muzeum pochodzą z ostatnich 2 lat. Niemniej nie mają w sobie nic z nieporadności debiutanta. Przeciwnie – są bardzo dojrzałe. Rzeźby Zygi wykonane są z gliny szamotowej. To zdobione twarze, a właściwie maski. Nie są podpisane, przez co stają się uniwersalne. Zapytany przez Annę Bober-Tubaj o to, czy będzie sprzedawał swoje prace, bolesławiecki rzeźbiarz odpowiedział: "nie chcę się z nimi rozstawać".

Rzeźby Marka ZygiRzeźby Marka Zygifot. Marcin Zabawa

Źródłem inspiracji dla Grzegorza Sidorowicza są m.in. dzieła Czecha Jana Saudka. Zaś jego fotograficznym guru – Wojciech Zawadzki, mistrz fotografii elementarnej (stanowiącej precyzyjne odwzorowanie stanu natury). Sidorowicz uprawia wyłącznie fotografię analogową. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest w mniejszości. Niemniej, jak sam zaznaczył, fotografia ta nigdy nie zaniknie.

Od 25 lat fotografuje świadomie. "Interesuje mnie przede wszystkim fotografia perfekcyjna technicznie, fotografia elementarna" powiedział portalowi Boleslawiec.org Grzegorz Sidorowicz. – "Ale momentami odchodzę od niej". Na bolesławieckiej wystawie artysta zaprezentował jednak przede wszystkim portrety. Ludzi wytatuowanych, nietuzinkowych. Ludzi, którzy też przecież noszą maski.

Dzieła Grzegorza Sidorowicza i Marka Zygi spaja ze sobą i komentuje słowo – teksty Jacka Pałki. Czasem prześmiewcze, czasem gorzkie. Napisane już na emigracji, specjalnie na tę wystawę.

fot. Marcin Zabawa

Autorzy prac planują pokazać tę wystawę w kilku miastach w Polsce i za granicą. Ekspozycja "Formy i ludzie" ma zostać zaprezentowana m.in. w Jeleniej Górze, Inowrocławiu, Zgorzelcu oraz – być może – w Niemczech.

(informacja GA)