Biblioteka zorganizowała spotkanie z Iwoną Banach

Biblioteka zorganizowała spotkanie z Iwoną Banach
fot. MBP "Trzeba było wrócić, żeby poczuć, że jest się w domu" mówi Iwona Banach, pisarka pochodząca z Bolesławca, która po wielu latach powróciła do naszego miasta. W galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprezentowano jej twórczość.
istotne.pl centrum wiedzy

W spotkaniu, które odbyło się 29 marca, uczestniczyło dużo osób – powierzchnia Galerii okazała się kolejny raz zbyt skromna. W sporej części gośśmi byli znajomi pisarki z lat szkolnych. Były opowieści na temat początków twórczości literackiej, sztuki tłumaczenia z języków obcych i oczywiście wspominki bolesławieckie. To wszystko stworzyło ciepłą i niepowtarzalną atmosferę. Nie zabrakło, dzięki znajomości utworów autorki, trudnej (w sensie tematyki), ale bardzo ciekawej dyskusji.

Brak opisuBrak opisufot. MBP

"Spotkanie sprawiło mi ogromną radość. Byłam dumna, że jestem właśnie z tego miasta, z tego liceum, i z tego, że nie mówię do obcych, ale do swoich" powiedziała po spotkaniu Iwona Banach. Pisarka, która po ponad dwudziestu latach powróciła do Bolesławca, ma na koncie kilkadziesiąt opowiadań drukowanych na łamach czasopism. Jest laureatką konkursów literackich. Zdobyła wyróżnienie za opowiadanie "Miesiąc z życia kobiety bezrobotnej" w konkursie ogłoszonym przez czasopismo "Twój Styl". W 2005 roku ukazała się napisana przez Iwonę Banach przejmująca powieść psychologiczna "Chwast". Pisarka w swoich utworach porusza problem przemocy w rodzinie oraz problem "inności" – tej psychicznej i fizycznej.