Firma Hoerbiger zainwestuje w Bolesławcu

Przedstawiciele firmy Hoerbiger
fot. UM Gmina Miejska Bolesławiec sprzedała spółce niezabudowane działki przy ul. Modłowej o łącznej powierzchni ok. 7,5 hektara.
istotne.pl 0 prezydent, urząd miasta, inwestycja, hoerbiger

Reklama

Hoerbiger Automotive jest pierwszym inwestorem, który ulokuje swój zakład w bolesławieckiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. 17 marca w Sali Rajców prezydent Piotr Roman oraz Hans-Joachim Krumholz i Siegmar Erwin Schlagau, członkowie zarządu spółki, podpisali akt notarialny dotyczący sprzedaży trzech niezabudowanych działek przy ul. Modłowej. Łączna powierzchnia parceli to ok. 7,5 ha. Magistrat sprzedał ten grunt za niemal 3,5 miliona złotych.

Koncern Hoerbiger ma ugruntowaną w świecie pozycję wśród firm z branży motoryzacyjnej. Zatrudnia prawie 6 tys. pracowników w ponad 40 krajach. Specjalizuje się w produkcji m.in. części do sprężarek i skrzyń biegów. Z jego oferty korzystają tak uznane marki jak Mercedes czy BMW.

Hoerbiger to spółka o kapitale niemiecko-szwajcarskim. „Mamy w Bolesławcu jedną firmę szwajcarską i jest ona bardzo wysoko oceniana przez pracowników jako znakomity pracodawca” mówi prezydent Piotr Roman. „Myślę, że w tym przypadku również możemy na to liczyć” dodaje.

W Bolesławcu Hoerbiger chce zainwestować 47 milionów złotych. Koncern ma zatrudnić najpierw około stu osób. Docelowo zatrudnienie może znaleźć tu nawet 400 pracowników. Niebawem ma się rozpocząć budowa hal. To, kiedy zakład ruszy, zależy od firm budowlanych. Planowany termin to połowa listopada 2008 r.

Spółka w naszym mieście może liczyć na szereg ulg i zwolnień. „Przyjęty przez Radę Miasta program pomocy regionalnej pozwala przedsiębiorcom inwestującym w Bolesławcu ubiegać sie o zwolnienie z podatku od nieruchomości” mówi Tomasz Gabrysiak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. obsługi inwestorów. Co więcej, koncern, który zdecydował się na inwestycję na terenie bolesławieckiej podstrefy ekonomicznej, może starać się o 40-procentowy zwrot nakładów poniesionych na budowę zakładu i zakupienie gruntu.

„Nie boję się tego, że nie znajdziemy odpowiedniej kadry” mówi Kornelia Ordon, członkini zarządu spółki Hoerbiger. Jak przyznaje, firma szukać będzie przede wszystkim pracowników, których cechuje dokładność, spokój i opanowanie. Przy ulicy Daszyńskiego 29 otwarte zostało biuro niemiecko-szwajcarskiego inwestora. Można tam składać podania o pracę. Chętnych podobno nie brakuje. W przyszłym tygodniu natomiast sprecyzowane mają zostać wymagania, jakie spółka stawia swoim przyszłym pracownikom.

fot. Gerard Augustyn

Pierwszy inwestor, ale nie ostatni

Władze miasta liczą na to, że nazwa Hoerbiger przyciągnie do Bolesławca kolejne firmy. „Prowadzimy rozmowy z jednym z inwestorów polskich” przyznaje Piotr Roman. Trwają też negocjacje ze spółkami z Europy i nie tylko. Zdaniem prezydenta wielkim atutem bolesławieckiej podstrefy jest jej lokalizacja. W pobliżu powstaje chociażby węzeł autostradowy „Bolesławiec”. Ponadto gmina miejska – w celu kompleksowego przygotowania tego terenu pod inwestycje – uzbroiła go w sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną oraz infrastrukturę drogową.

(informacja UM/GA)

Reklama