Regionalne dożynki odbyły się w Nowej Kuźni

Regionalne dożynki odbyły się w Nowej Kuźni
fot. Tomasz Matyjewicz Niedzielne dożynki, zorganizowane tym razem w Nowej Kuźni, pozytywnie zaskoczyły rozmachem organizacyjnym i mnóstwem znamienitych gości. Przede wszystkim jednak były okazją do setnej zabawy dla licznie przybyłych mieszkańców.
istotne.pl festyn, koncert, dożynki, poseł

Pogoda w dożynkową niedzielę w Nowej Kuźni (w gminie Gromadka) dopisała, choć jeszcze w przeddzień imprezy organizatorzy, pracowicie kompletując niezbędne wyposażenie i ustawiając dekoracje, marzli i z niepokojem spoglądali na zachmurzone niebo.

DożynkiDożynkifot. Tomasz Matyjewicz

Niedzielne uroczystości na placu przy świetlicy wiejskiej w Nowej Kuźni rozpoczęła uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza dziekana Andrzeja Jarosiewicza w koncelebrze trzech innych księży. Wśród nich był ksiądz obrządku greckokatolickiego – Bogdan Harasim.

Święcenie kosza dożynkowegoŚwięcenie kosza dożynkowegofot. Tomasz Matyjewicz
Kosz dożynkowyKosz dożynkowyfot. Tomasz Matyjewicz

Po symbolicznym poświęceniu wieńców dożynkowych rozpoczął się tradycyjny korowód dożynkowy połączony z obrzędami dziękczynnymi za zebrane płody ziemi. Jedną z bardziej malowniczych ceremonii było obtańcowywanie znakomitych gości imprezy – posłów Tadeusza Samborskiego i Jerzego Szmajdzińskiego oraz gospodarza, wójta Dariusza Pawliszczy – przez członkinie zespołu ludowego Niezapominajki. Parlamentarzyści udekorowali również dziesięciu zasłużonych dla gminy rolników za ich wieloletnią pracę na roli.

Jerzy Szmajdziński na dożynkach w Nowej KuźniJerzy Szmajdziński na dożynkach w Nowej Kuźnifot. Tomasz Matyjewicz

Gdy już tradycyjnemu dziękczynieniu stało się zadość, goście dożynek mogli przysłuchiwać się występom zespołów ludowych: Kalinki, Niezapominajki oraz Echo. W przerwie pomiędzy folkowymi pieśniami i tańcami młodsi widzowie mieli okazję podziwiać kunszt tancerzy młodzieżowego zespołu tańca breakdance. Nie zawiodła również Miejska Orkiestra Dęta z Bolesławca, która tradycyjnie wykonała standardy muzyki klasycznej i popularnej.

Koncert orkiestryKoncert orkiestryfot. Tomasz Matyjewicz

Jedną z większych atrakcji dożynek była możliwość wyjechania w specjalnym koszu na drabinie strażackiej ponad okoliczne drzewa i budynki i przyjrzenia się imprezie z góry. Jak przystało na uroczystość dziękczynną, posmakować można było specjałów lokalnej wiejskiej kuchni.

KoncertKoncertfot. Tomasz Matyjewicz
TańceTańcefot. Tomasz Matyjewicz

Dożynki zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał, nie tylko na ludową nutę, zespól Axel. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwała Żandarmeria Wojskowa oraz ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Gromadka Dariusz Pawliszczy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu wraz z dyrektor Bożeną Kuchmacz, mieszkańcy wsi Nowa Kuźnia wraz z jej sołtysem Heleną Dzedzej oraz radnym Krzysztofem Królem, a także Fundacja Wrzosowa Kraina.

Nowa Kuźnia z lotu ptakaNowa Kuźnia z lotu ptakafot. Tomasz Matyjewicz

(informacja Tomasz Matyjewicz/GA)