Strażacy uczcili swoje święto

Fragment figury św. Floriana
fot. Marcin Zabawa Bolesławieccy strażacy w sposób szczególny uczcili swoje święto. Podczas uroczystej mszy w Sanktuarium Maryjnym odsłonięto figurę św. Floriana, patrona straży pożarnej.
istotne.pl 0 powiat, kościół, straż, bautzen

Reklama

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęła zbiórka na placu Piłsudskiego. Oprócz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, na plac przybyli przedstawiciele zarówno władz miasta, jak i władz powiatu, a także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu bolesławieckiego.

Strażacy na Placu PiłsudskiegoStrażacy na Placu Piłsudskiegofot. Marcin Zabawa
Samochody strażackieSamochody strażackiefot. Marcin Zabawa

W obchodach 4 maja uczestniczyli również goście z powiatu partnerskiego – strażacy z Bautzen. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Nowogrodźca.

Strażacy idą ulicą AsnykaStrażacy idą ulicą Asnykafot. Marcin Zabawa
Orkiestra z Nowogrodźca i strażacy przed wejściem do SanktuariumOrkiestra z Nowogrodźca i strażacy przed wejściem do Sanktuariumfot. Marcin Zabawa

Zebrani na placu Piłsudskiego przemaszerowali do Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła i św. Mikołaja, gdzie o 18.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Głównym jej punktem było osłonięcie figury św. Floriana, patrona strażaków. Św. Florian, zgodnie z ikonografią, trzyma w dłoniach naczynie z wodą, którym gasi płonący budynek. Figurę świętego odsłonił ksiądz biskup Stefan Regmunt.

Strażacy w kościeleStrażacy w kościelefot. Marcin Zabawa
Strażacy ze sztandaramiStrażacy ze sztandaramifot. Marcin Zabawa

Zbigniew Bożęcki, Prezes Związku Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych, powiedział, że idea upamiętnienia wieloletniej służby bez ofiar bolesławieckich strażaków zrodziła się rok temu. Ksiądz dziekan Andrzej Jarosiewicz podziękował wszystkim darczyńcom, dzięki którym wykonanie rzeźby stało się możliwe. Autorem figury jest Andrzej Walijewski.

Figura św. FlorianaFigura św. Florianafot. Marcin Zabawa

(informacja GA, zdjęcia MZ)

Reklama