Kierowcy, włączamy światła

Kierowcy, włączamy światła
fot. sxc.hu Weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Od 17 kwietnia kierowcy zobowiązani są do jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok i przez całą dobę.
istotne.pl kierowca, droga, światło

W poprzednich latach nakaz ten obowiązywał jedynie w okresie od października do końca lutego. Szacuje się, że koszt ciągłego używania świateł mijania wyniesie od 100 do 200 zł rocznie dla kierowcy samochodu osobowego. Minister transportu Jerzy Polaczek uważa jednak, że nowelizacja wpłynie na zmniejszenie liczby wypadków na polskich drogach. Warto dodać, że obowiązek całodobowej jazdy na światłach obowiązuje w 13 krajach Europy. Cały rok z włączonymi światłami mijania jeżdżą również Skandynawowie i Kanadyjczycy.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym określa też zasady poruszania się w tunelach. Kierowcy samochodów o wadze do 3,5 tony i autobusów w tunelu dłuższym niż 500 metrów powinni utrzymywać do poprzedzającego auta dystans co najmniej 50-metrowy. Dla samochodów ważących powyżej 3,5 tony dystans ten wynosi 80 metrów.

(informacja PAP/GA)