Józef Wyspiański spotkał się z bolesławianami

Józef Wyspiański
fot. istotne.pl Około 50 osób przyszło na spotkanie z Józefem Wyspiańskim, autorem książki „Żołnierze ze świrskiego lasu”. Lubinianin opowiadał w klubie Pegaz m.in. o losach żołnierzy z podlwowskiego Świrza.
istotne.pl 0 literatura, historia, ziemia, bolesławiecka

Reklama

Świrz to miejscowość na Ukrainie (okolice Lwowa). Stamtąd pochodzą między innymi Irena Komorowska, żona generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, autor „Żołnierzy ze świrskiego lasu” oraz wielu obecnych mieszkańców Gierałtowa, którzy licznie przybyli na spotkanie.

Józef Wyspiański zaczął badać historię miejsca, z którego pochodzi, w 1989 r. 240 spotkań ze świrzanami, 20 tysięcy kilometrów przejechanych dróg – jednym z owoców kilkunastoletnich badań lubinianina są właśnie „Żołnierze ze świrskiego lasu”.

fot. Marcin Zabawa

„Żołnierzy...” wydano w nakładzie 550 egzemplarzy. Wydanie wsparło finansowo stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka. Aby dzieło było tańsze, lubinianin zajął się jego edycją na własną rękę. Książka, jak powiedział sam autor, została dobrze przyjęta przez świrzan. Składa się z trzech części. Pierwsza opisuje dzieje podlwowskiej miejscowości, druga opowiada o świrskiej konspiracji, a trzecia – o losach jednego z tamtejszych oddziałów partyzanckich.

Podczas spotkania autor przytoczył wiele anegdot związanych z dziejami kresowej miejscowości i nie tylko. „Piszcie swoją historię” zaapelował do obecnych Józef Wyspiański. „Istnieje pewna prawidłowość. Potomkowie są mądrzejsi od rodziców. Kiedyś zapytają, skąd pochodzą. Nie wyrzucajcie żadnego dokumentu. Każdy jest świadectwem” dodał na zakończenie spotkania autor.

fot. Marcin Zabawa

Józef Wyspiański jest autorem m.in. „Kokard z powojennych tasiemek”, książki, która opisuje losy jego rodziny. Jest też wydawcą kwartalnika „Spotkania Świrzan”, na łamach którego publikowane są wspomnienia mieszkańców podlwowskiej miejscowości. Dotychczas ukazało się 75 zeszytów periodyku. 76 jest właśnie przygotowywany.

(informacja MZ/GA)

Reklama