Razem z policją w trosce o bezpieczeństwo

Razem z policją w trosce o bezpieczeństwo
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl bolesławiec

Dzisiaj w tej rubryce chciałbym podzielić się smutnymi refleksjami na temat kolizji i wypadków drogowych. Nadchodząca zima, śnieg, mróz i śliskie jezdnie wydają się być wystarczającym uzasadnieniem dla podjęcia tego tematu.
Wypadek (drogowy) to zdarzenie losowe. Jego przebiegu, skutków nie można przewidzieć. Jednakże są elementy, które mogą spowodować ograniczenie ilości wypadków, ich tragicznych skutków. W zasadzie od początku publikowania w "Głosie Bolesławca" rubryki "Razem z Policją w trosce o bezpieczeństwo" starałem się wskazać Państwu niektóre z tych elementów. Dziś, w świetle, bardzo tragicznych w skutkach, wypadków jakie zaistniały na terenie naszego miasta myślę, że te porady należy podać i podawać przez cały czas, by każdego z nas los tak tragicznie nie musiał doświadczyć.
Należy pamiętać że:
a)widzenie sytuacji drogowej przez kierującego pojazdem jest inne niż widzenie pieszego (Przy wcześnie zapadającym zmroku, słabych światłach samochodów, szarym ubiorze pieszego, niedostatecznym oświetleniu ulic – postrzeganie pieszego przez kierującego jest bardzo słabe)
b)reakcja kierującego i pieszego w sytuacji drogowej są różne (pieszy może zatrzymać się prawie w miejscu, wybiera miejsce do przejścia przez ulicę, to on ocenia bezpieczeństwo tej sytuacji drogowej i warunki np. atmosferyczne – przy czym obaj powinni pamiętać o warunkach opisanych w pkt. a)
c)szkody powstałe w wyniku wypadku są nieporównywalnie różne i to chyba nie wymaga komentarza;
d) jako ogólny element łączny należy wymienić brak poszanowania przepisów ruchu drogowego przez obu uczestników;
e) pośpiech !!! – dotyczy obu uczestników – dokąd ?, po co ?, dlaczego bez rozwagi ? Oczywiście to co napisałem wyżej dotyczy obu uczestników widzianych jako trzeźwych i dorosłych. Kondensując te elementy podpowiadam:
- uczyńmy widocznym o zmroku sylwetkę naszej osoby (elementy odblaskowe, jaskrawy szal)
- przechodźmy przez jezdnię w miejscu oznakowanym po uprzednim upewnieniu się, że przejście jest bezpieczne
- pamiętajmy, że samochód nie zatrzymuje się w miejscu
- życie i zdrowie jest elementem i dobrem najcenniejszym
- nie spieszmy się nierozważnie
- nie pozostawiajmy dzieci w pobliżu ulic bez opieki, nie pozwalajmy im bawić się w tych miejscach bez opieki