Indianie w Nowej Wsi

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Dnia 18.10.96 r. w naszej szkole odbyła się się wielka uroczystość pasowania na pierwszoklasistów. Na ten dzień czekali wszyscy, gdyż uczniowie mieli stać się prawdziwymi członkami szczepu "Czyste Stopy". W uroczystości udział wzięli rodzice, nauczyciele , dzieci i ksiądz K. Rzońca, a Gości powitał wódz "Słodkie Serce".
Dlaczego szczep nazywa się "Czyste Stopy"? Nam głównie chodzi o to, by nasza Ziemia była czysta w myśl słów piosenki Majki Jeżowskiej "Czystymi stopami stąpajmy po naszej Matce – Ziemi..."
Dzięki pięknie recytowanym wierszom, dowiedzieliśmy się, jak wygląda kraj, w którym mieszkają "Czyste Stopy – Małe" i co jest dla nich w chwili obecnej najważniejsze: rodzina, przyjaciele, najbliższe środowisko.
Przygotowany i przeprowadzony Konkurs wiedzy o Indianach zapoznał zebranych z tematyką i tak"
-Skąd się wzięła nazwa Indianie?
-Dlaczego nazywamy ich czerwonoskórymi?
-Za pomocą jakich znaków porozumiewali się?
-Co oznacza fajka pokoju?
-Kim była Pocahontas (postać autentyczna)? itp.
Rodzice byli zaskoczeni, że ich pociechy tak wiele wiedzą na ten temat i gorącymi oklaskami wyrażali swe uznanie.
Następnie przyszli Indianie demonstrowali swoją siłę, pokonując różne przeszkody w rodzaju: przeniesienie na głowie 2 kg piłki lekarskiej – i znów gorące brawa dla najlepszych.
Ostatnia część egzaminu polegała na wypiciu "czarodziejskiego napoju pamięci (kwas z wyciśniętej cytryny), który pomagał zapamiętać dobre chwile – nie wolno było skrzywić się!
Wszystkie próby dzieci przeszły zwycięsko i nastąpił moment pasowania, rodzice nałożyli pierwszoklasistom uszyte przez siebie stroje, wódz szczepu włożył na głowy piękne pióropusze i nadał każdemu dziecku indiańskie imiona, a później odbyło się ślubowanie – "My Indianie Czyste Stopy – Małe, będziemy dbać o naszą Ziemię, będziemy sumiennie wykonywać obowiązki szkolne. Zrobimy wszystko, aby rodzice i wychowawcy byli z nas dumni". Hymn Indian, tańce i wspaniała uczta przygotowana przez blade twarze (rodzice) zakończyły uroczystość.
Z indiańskim pozdrowieniem Hauk! Wódz Słodkie Serce – A. Boczarska.

Reklama