Z dziejów miasta. Misje święte w parafii Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu w latach 1945-1970

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

W latach 1945 do 1970 Misje św. w parafii bolesławieckiej zostały przeprowadzone czterokrotnie. Było to w latach 1947, 1957, 1962 i 1966. W niniejszym opracowaniu pragnę przedstawić Misje św. z lat 1947 i 1957.
Misje św. w 1947 roku
Misje św. zorganizował w dniach od 23 do 31 sierpnia ks. kanonik Andrzej Gromadzki. Proboszcz korzystał z najróżnorodniejszych możliwości, by wiernych przygotować jak najlepiej do przeżycia tych bardzo ważnych ćwiczeń duchownych. Tak więc rozprowadzono wśród parafian w formie ulotki w ilości ok. 2000 egzemplarzy drukowane "Zaproszenie do udziału w Misji świętej". Tematykę zaproszenia stanowiły następujące problemy:
-Czym jest Misja święta?
-Dla kogo jest Misja?
-Kiedy nie mam czasu na Misję...
-Misja jeść mi nie da?
-Co Misja święta da każdemu?
Na to zaproszenie otrzymano Imprimatur Administratora Apostolskiego z Wrocławia, a druku dokonano w Legnicy w zakładzie "Czytelnik" przy pl. Mariackim. Rozesłano również "Odezwę do katolików miasta, parafii i powiatu Bolesławiec". Oto jej fragment: ...Apeluję do Was, Drodzy Wierni, byście uczestnicząc w Misji świętej przez przybywanie na nauki misyjne i przez odbycie spowiedzi świętej wykazali, że z synowską miłością odnosicie się do wskazań Kościoła, który jest i będzie nasza ostoją i arką zbawienia. Przeto ku większej chwale Bożej, dla zbawienia własnych dusz, dla dobra Narodu i Państwa Polskiego, na podziękowanie Bogu za ocalone życie z prośbą o błogosławieństwo dla rozpoczętej pracy na Ziemiach Piastowskich bierzemy wszyscy udział w Misji świętej. Początek w sobotę 23 sierpnia o 6 wieczorem. Bliższe szczegóły w afiszach, ogłoszeniach z ambony i na tablicach przy kościele Bolesławiec, w sierpniu 1947, ks. A. Gromadzki. Ponadto w bezpośrednim przygotowaniu się do misji posłużono się broszurą autorstwa o. Mariana Pirożyńskiego, Przygotowanie parafii do Misji Świętej, wydanej we Wrocławiu w 1947 roku.
Rozprowadzono także afisze powiadamiające o Misjach świętych. Wysłano też zaproszenia do Urzędów, Instytucji i stowarzyszeń w Bolesławcu. W zaproszeniach ks. Gromadzki prosił Przełożonych o zwolnienie Pracowników na jedną godzinę, tak aby mogli wysłuchać kazania misyjnego o godzinie 8 rano. Jednocześnie Proboszcz prosił, aby podczas nauk misyjnych nie urządzali żadnych zebrań, posiedzeń oraz zabaw lub wieców. Prowadzenie samych Misji powierzono redemptorystom z Wrocławia pod przewodnictwem o. Mariana Pirożyńskiego. Niestety, nie mamy informacji co do frekwencji wiernych w czasie Misji i jej duchowych skutkach. Należy jednak przypuszczać, że przyniosły one znaczne owoce duchowe, skoro towarzyszyły im tak gruntowne przygotowania. Ponadto były to przecież pierwsze w nowej, powojennej rzeczywistości naszego miasta, tak poważne wydarzenia kościelne.
Na zakończenie Misji parafianie (ściślej mówiąc, pracownicy miejscowego tartaku) ufundowali krzyż misyjny z drewna dębowego -stoi on obecnie obok kościoła parafialnego. W 1969 roku został on odnowiony przez p. Stanisława Szaję i osadzony na postumencie betonowym. Na krzyżu umieszczono tabliczkę metalową z wyrytą datą Misji Świętych: "Misja Św. w Bolesławcu, 23 – 31. VIII. 1947". z początkiem października 1948 roku odbyły się renowacje Misji z 1947 roku. Przeprowadzili je ponownie redemptoryści z Wrocławia.
Misje św. w 1957 roku
Zorganizował Misje św. dziekan i proboszcz, ks. Józef Tomaszewski. Odbyły się one w wielkim Poście, w dniach od 23 do 30 marca. Na rozpoczęcie Misji w sobotę 23 marca o godzinie 15 zebrały się dzieci i młodzież. Po nauce zorganizowano dla nich spowiedź z tą myślą, aby przez cały czas rekolekcji swoim przystępowaniem do Komunii św. mogli wspierać dorosłych w misyjnych zmaganiach. Nauki dla dzieci i młodzieży były głoszone w poniedziałek, wtorek i środę.
Tego samego dnia (23 marca) o godzinie 18 nastąpiło rozpoczęcie Misji św. dla starszych. Uroczyście powitano ojców misjonarzy, po czym nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po liturgicznym powitaniu została wygłoszona pierwsza nauka misyjna.
W niedzielę 24 marca nauki były głoszone w czasie wszystkich Mszy świętych. Porządek nabożeństw i nauk misyjnych podawany był każdego dnia w czasie nabożeństw wieczornych. Spowiadano codziennie przez kilka dni, korzystając z pomocy księży z sąsiednich parafii.
Misje święte przeprowadzili redemptoryści z Krakowa, reprezentowani przez o. rektora Jana Dochniaka i o. Konstantego Franczyka. Nauki głoszono każdego dnia rano i wieczorem. Szczególnie wieczorami kościół wypełniał się wiernymi po brzegi. Odnotowywano wiele spowiedzi, a spowiednicy opuszczali konfesjonały dopiero około godziny 22, a czasem jeszcze później. Na zakończenie Misji przy bardzo licznym udziale parafian zebrano się przy krzyżu misyjnym, gdzie m.in. specjalnymi modlitwami uczczono Rok Maryjny.
Misje przyczyniły się w znacznej mierze do odnowy życia religijno-moralnego w naszym mieście. Świadczy o tym chociażby ilość rozdanych wtedy Komunii świętych, których liczbę szacowano na ok. 15 tysięcy.

Reklama