Wieści gminne. Gmina Bolesławiec

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Przy Szkole Podstawowej w Trzebieniu przed dwoma laty powstał amatorski zespół wokalno-taneczny "Nastolatki". Inspiracją do założenia zespołu były zainteresowania i zamiłowania uczniów, a także predyspozycje muzyczno-taneczne. Opiekunem i instruktorem zespołu jest pani Elżbieta Jawna z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie, która wspólnie z dziećmi i młodzieżą układa program i choreografię tańców, a także dba o dobór odpowiednich rekwizytów i strojów.
W skład zespołu wchodzą uczennice kl. IV-VIII. W repertuarze znajdują się piosenki dziecięce i młodzieżowe, a także tańce dyskotekowe.
W roku szkolnym 1995/96 podczas otwarcia nowo oddanego budynku szkoły, odziedziczonego po wojskach radzieckich, zespół "Nastolatki" zadebiutował, prezentując bardzo żywy, dynamiczny program. Występ ów został przyjęty bardzo serdecznie, ciepło przez władze gminy i środowisko, świadczyły o tym burzliwe oklaski, bisy i późniejsze recenzje. Przebojem inauguracyjnego programu był dynamiczny, skoczny kankan, który powstał dzięki współpracy pani Ewy Parzygnat (nauczycieli wychowania fizycznego).
"Nastolatki" rokrocznie biorą udział w Gminnych Konkursach Piosenki Dziecięcej, Konkursach Tańca Disco i w Miniliście Przebojów, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kruszynie. Zajmują tam czołowe miejsca i lokaty.
Do najbardziej wyróżniających się solistów zespołu należą: Joanna Goleńska, Alicja Zaryło, Monika Stelmaszek, Edyta Charewicz oraz rodzynek Piotr Kowalski. Swoje piosenki i tańce "Nastolatki" prezentowały w lokalnych imprezach, tj. Spływ kajakowy nad Bobrem, w Wiośnie Bolesławieckiej, gdzie reprezentowały gminę Bolesławiec.
Biorą także czynny udział w uroczystościach szkolnych, np. festynie szkolnym, konferencji dla dyrektorów szkół gminy i miasta Bolesławiec (program był nagrywany przez telewizję wrocławską "Fakty"), Gminnym Konkursie Recytatorskim kl. I-III organizowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Trzebieniu.
Sponsorem zespołu jest Rada Szkoły, oraz GOKiS, który świadczy pomoc materialną przy zakupie strojów, sprzętu muzycznego i nagłaśniającego. Pomimo tej pomocy, zespół nadal boryka się z trudnościami finansowymi, najbardziej odczuwa się ten fakt w trakcie przygotowania nowego programu artystycznego.
"Nastolatki" są młodym i ambitnym zespołem, który ma dalekosiężne plany na przyszłość. Pragną rozszerzyć swój repertuar muzyczno-taneczny, tak aby odbiorcami jego mogli być przedstawiciele różnych grup wiekowych, o różnych upodobaniach i zainteresowaniach. Młodzi artyści mają nadzieję, podobnie jak i ich rodzice i środowisko, iż władze gminy, zainteresowane rozwojem kultury na wsi w nowym roku kalendarzowym ujmą w budżecie wydatki na ww. potrzeby zespołu.

Reklama