Dziedzictwo Kulturowe Dolnego Śląska

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Zamki i pałace wokół Bolesławca.
Ziemia bolesławiecka, lasy i żyzne ziemie były miejscem gdzie szlachta budowała sobie piękne rezydencje. Jedne z nich sięgają czasów średniowiecznych, inne czasów nowszych. Tu były piękne rezydencje, o których zechcemy napisać krótkie informacje jak wyglądały, zwłaszcza że dziś już ich nie ma. Jednym z najpiękniejszych pałaców jest Kliczkow. Położony w pięknym parku z malowniczym drzewostanem. Przebudowany w latach 1881-1883 przez architekta Kaysera. Styl nawiązujący do pałaców barokowych. W 1945 r. był w stanie nienaruszonym z pełnym umeblowaniem. Później pełnił wiele funkcji, w tym siedzibę dowództwa Poligonów, jedno skrzydło spłonęło podczas pożaru w czasie jednego z obozów harcerskich. Powoli popada w ruinę. Na zdjęciu stan z przed '39r.
Pałac w Gościszowie
Jednym z najstarszych pałaców dolnośląskich w rejonie Bolesławca był pałac w Gościszowie. Właścicielem Gościszowa między (1385 a 1632) była rodzina von Warnsdorfów w tym okresie budowano pałac, którego ostateczny kształt pochodzi z okresu baroku. Zachowały się tam różne style, szczególnie elementy renesansowe (Sgraffitta), bogata ornamentyka, figury barokowe wokół pałacu i wzdłuż fosy otaczającej pałac. Była to zasługa przebudowy pałacu w stylu romantycznego starego zamku w 1717 przez Hensa Henryka VI von Hochberga ze znanej rodziny książęcej między innymi właścicielami zamku Książ.
Wielcy z Nowogrodźca.
Wybitną postacią z Dolnego Śląska był Josef Ignaz Schnabel wielki kompozytor, kapelmistrz, reformator muzyki organowej w XIX w. Urodził się w Nowogrodźcu 24.05.1767 r. Tutaj ukończył szkołę Katolicką, studia muzyczne we Wrocławiu, Paryżu, pracował jako organista w kościele Św. Klary we Wrocławiu, później od 1805 był Kapelmistrzem i głównym organistą w Katedrze Wrocławskiej. Wiele koncertował i komponował wspaniałe dzieła muzyki organowej, które były wykonywane w całej Europie przez największych twórców. Szczególnie jego Psalmy a psalm ósmy " Pan nasz Bóg" uchodzi za największe dzieło wykonywane w całych Niemczech w 1833 w Poczdamie, w 1834 w Jena, 1837 Wiedeń, 1842 – Berlin, 1849 Lipsk. Koncerty jego muzyki odbywają się do dziś w słynnej katedrze w Kolonii. Zmarł w 1831r. w wieku 64 lat. Jego pomnik do 1945 r. stał we Wrocławiu.

Reklama