„Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”

„Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”
fot. Gerard Augustyn W tym roku po raz drugi w Gimnazjum Samorządowym nr 2 miały miejsce obchody Tygodnia Praw Człowieka, zorganizowane w 68 rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, pierwszego dokumentu dotyczącego praw ludzi po zakończeniu II wojny światowej.
istotne.pl 183 g2 bolesławiec

Reklama

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć Organizacji Narodów Zjednoczonych. W piątek 8 grudnia uczniowie „dwójki” wzięli udział w Maratonie Pisania Listów pod hasłem: „Napisz List. Zmień Czyjeś Życie”. Wolność ludzi na całym świecie jest zagrożona. Aktywiści są aresztowani za wyrażanie swoich przekonań. Protestujący są torturowani i bezprawnie więzieni. W 2016 r. pomagaliśmy m.in. 10-letniej Annie z albinizmem z Malawi, więźniom politycznym w Azerbejdżanie, Ivo z Kamerunu skazanemu na 10 lat więzienia za wysłanie SMS-a i wielu innym potrzebującym pomocy.

– Nasze listy wywierają nacisk na władze, ale też okazują wsparcie i solidarność bohaterom i bohaterkom Maratonu. W tym roku udało nam się napisać 352 listy, które zostaną przesłane do ambasad państw, które z kolei są zobowiązane do przekazania otrzymanych listów rządom swoich krajów – mówi Beata Orczyk, nauczycielka historii i WOS-u, organizatorka obchodów Tygodnia Praw Człowieka w Gimnazjum Samorządowym nr 2. – Głęboko wierzymy, że nasze wspólne – LUDZI DOBREJ WOLI – listy, słowa i działania na całym świecie zmuszą decydentów poszczególnych państw do podjęcia kroków mających na celu poszanowanie praw człowieka, a więźniowie sumienia zostaną uwolnieni. I więcej ludzi z obszaru różnych kontynentów będzie mogło żyć normalnie.

12 grudnia w auli szkoły odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas: III d, III e, II d oraz II e, poświęcony prawom człowieka i tolerancji, któremu przyświecało słynne zdanie wypowiedziane przez Marka Edelmana: „Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Reklama