Drohobyczanie

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej latem tego roku odbyła się autokarowa wycieczka do Drohobyoza i okolic, która pozostawiła u uczestników niezatarte wspomnienia. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się w gościnnych domach Polaków, którzy w rewanżu zaproszeni zostaną do Bolesławca. W Drohobyczu odbyło się też spotkanie z ukraińskimi władzami miasta i z ukraińskimi stowarzyszeniami. Okazało się, że pozostały zastarza ne niechęci i żale, o których oficjalnie się nie mówi. I nie pisze.
Jednym z plonów wycieczki jest trzygodzinny film wideo zrealizowany przez Pana Janusza Kowalskiego. 17 września Klub "Pegaz" BOK użyczył swojej sali na spotkanie drohobyczan zamieszkałych w Bolesławcu. Wiodącym tematem spotkania była gawęda ilustrowa na filmem wideo pn. "Drohobycz wczoraj i dziś". W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezydent miasta P. Jan Jasiukiewicz oraz prezes i członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. Przedstawione zostały cele i formy działania Stowarzyszenia. Główny celem jest ocalenie od zapomnienia polskości Drohobycza, Borysławia, Truskawca i całej ziemi drohobyckiej, więź z zamieszkałymi tam Polakami, oraz troska o pomniki i zabytki polskości.
W sprawach działalności Stowa rzyszenia można kontaktować się telefonicznie z P. Adamem Kowalskim tel. 25-85 i przewodniczącym Koła SPZD P. Tadeuszem Wodasem tel. służb. 32-36 wew. 87.
A oto nazwiska i adresy Polaków kierujących Oddziałami Towarzystwa Kultury Polskiej Lwowa i Ziemi Lwowskiej działającymi na ziemi drohobyckiej: Maria Galat 293720 Drohobycz ulica Borysławska 43/32 Ukraina, Halina Klancko 293700 Borysław ul. Szuchiewicza 10/2 Ukraina i Maria Miedwiediewa 293780 Truskawiec ul. Mruszewskiego 33 Ukraina. Przypominamy przy okazji, że rodowitymi drohobyczanami byli wybitni żołnierze i twórcy kultury polskiej: gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski, legionista, Komendant Główny Służby Zwycięstwa Polski - pierwszej podziemnej organizacji wojskowej utworzonej w końcu września 1939 r.; gen. Stanisław Maczek, legionista, organizator legendarnej I Dywizji Pancernej; Kazimierz Wierzyński, legionista, poeta i pisarz; Bruno Schulz, prozaik, poeta i grafik oraz Maurycy Gottlien, wybitny malarz i portrecista.

Reklama