Historia BKS

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Lata siedemdziesiąte to najpiękniejszy okres w historii bolesławieckiego sportu. W sprzyjającej atmosferze dla sportowców i trenerów praca ich zaowocowała w sukcesy. Największy z nich i jak dotychczas jedyny tytuł Mistrza Europy w Madrycie w boksie zdobył Ryszard Tomczyk. Także drużyna bokserska występowała w II lidze, swoje sukcesy święcili również ciężarowcy BKS-u będący w I lidze, koszykarki, które otarły się o II ligę oraz III liga piłkarzy.
Sezon 1970/71 to gra w III lidze śląskiej, najpilniejszej piłkarsko. Zwycięzcy tej grupy zawsze dobrze sobie radzili w wyższej lidze. Potwierdzeniem tego faktu jest Górnik Wałbrzych, który awansował do II a następnie do I ligi.
Oprócz Górnika w tej grupie występowały m.in. Lotnik Wrocław, Górnik Radlin, Stal Bielsko, Metal Kluczbork, GKS Wodzisław, AKS Chorzów, w tym towarzystwie przyszło walczyć naszej drużynie i spisywała się dosyć dobrze. Na koniec sezonu BKS uplasował się na 8. miejscu, ustępując tylko czterema punktami wiceliderowi. Następny sezon nic był już tak udany i przyszło pożegnać III ligę. Był to smutny powrót na boisko okręgu Wrocław. Przeważnie drużyna spadająca z wyższej ligi przechodzi kryzys i ma słabsze sezony jednak powrót trenera Wł. Suchonia i wzmocnienie kilkoma nowymi piłkarzami spowodowały ponowną mobilizację zespołu. Powstała wtedy ciekawa grupa zawodników, której trzon stanowili J. Mycek, J. Urbanowicz, Z. Peterek – Wł. Rupa, A. Koncewicz.
Przez cały następny sezon piłkarze walczyli o prymat z Moto Jelczem i dopiero na finiszu ulegli jednym punktem. Drużyna z Oławy miesiąc później awansowała do II ligi wygrywając mecze branżowe. Jako ciekawostkę podam tu informację dość niezwykłą. Otóż w sezonie 73/74 w Pucharze Polski na szczeblu podokręgowym Zgorzelec. Występowali juniorzy BKS i byli jej rewelacją.
W rywalizacji z seniorami wygrywali i to nic z jednym przeciwnikiem. Wszystkie mecze rozstrzygnęli na swoją korzyść, w ostatnim pokonali wojewódzkich.
W roku 1975 nastąpił nowy podział administracyjny kraju i futbol Dolnego Śląska podzielono na cztery grupy: BKS znalazł się w grupie jeleniogórskiej i grał ze zmiennym powodzeniem.
W 1977 roku doszli aż do 1/32 części rozgrywek ogólnopolskich, gdzie nieznacznie bo tylko 0:1 ulegli Zastalowi Zielona Góra. Następnym przeciwnikiem miał już być I ligowy Śląsk Wrocław... Sezon 1979/80 przyniósł zwycięstwo BKS-u w grupie jeleniogórskiej i aby występować w III lidze trzeba było wygrać baraż z drużyną Piasta Nowa Ruda – mistrzem grupy wałbrzyskiej.
Niestety bardzo mocna wtedy drużyna Piasta okazała się zbyt trudnym przeciwnikiem.
Ze zbiorów prywatnych p. Mirosława Szapiela wybrał

Reklama