Laparoskopia

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Laparoskopia w dosłownym tłumaczeniu jest metodą wziernikowania czyli oglądania wnętrza jamy brzusznej. Od dawna była wykorzystywana w celu diagnozowania różnych chorób mających swoją lokalizację w jamie brzusznej. Obecnie oprócz laparoskopii diagnostycznej coraz większego znaczenia nabiera laparoskopia operacyjna, dzięki postępującemu unowocześnieniu sprzętu. Tak zwany tor wizyjny pozwala uwidocznić cały zabieg na ekranie telewizyjnym z możliwością dokumentacji. Istnieje szereg odmian laparoskopów. Wszystkie one mają wspólną zasadę wprowadzenia do jamy brzusznej, poprzez niewielkie centymetrowe cięcie, sztywnej rury, która służy za drogę świetlną dla oglądanego obrazu.
Sam wziernik zbudowany jest na dość prostej zasadzie peryskopu. W dawniejszych wziernikach źródło światła znajdowało się na końcu aparatu. Ograniczało to jasność oświetlenia stwarzając wiele niedogodności w trakcie badania. W nowoczesnych laparoskopach stosuje się "zimne światło", którego silne źródło znajduje się na zewnątrz, skąd doprowadzone jest do przyrządu światłowodem. Udoskonalenie systemu optycznego stanowiło o dalszym postępie technicznym w konstrukcji laparoskopów. Poprzez wziernik i pod kontrolą wzroku wprowadzać można różne instrumenty w zależności od celu badania. W trakcie badań diagnostycznych po dokładnym obejrzeniu jamy brzusznej można wykonać biopsję, czyli pobrać fragment tkanki do badania mikroskopowego z narządu podejrzanego o schorzenie. Laparoskopia diagnostyczna wykrywa różne schorzenia wątroby, pęcherzyka i dróg żółciowych, śledziony, nerek, pęcherza moczowego i narządu rodnego u kobiet. Szczególna wartość tej mody polega na możliwości wczesnego wykrycia chorób nowotworowych co stwarza szansę ich pełnego wyleczenia. Przez zastosowanie laparoskopii często unika się bardziej obciążającego zabiegu jakim jest operacyjne otwarcie jamy brzusznej. W trakcie operacji laparoskopowych wykonać można wiele różnych zabiegów chirurgicznych, ginekologicznych i urologicznych. A oto przykłady takich operacji: usunięcie pęcherzyka żółciowego wypełnionego kamieniami, usunięcie wyrostka robaczkowego, usunięcie mięśniakowato zmienionej macicy, operacje jajników, operacje usunięcia gruczołu krokowego. Wykonanie zabiegu operacyjnego laparoskopem znacznie skraca okres pobytu pacjenta w szpitalu po operacji.
Na przykład po tradycyjnie wykonanym zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego okres ten wynosi 8-10 dni, a po zabiegu laparoskopowym zaledwie dwa dni. Wyraźnie krótszy jest także powrót do normalnego trybu życia. Produkowane obecnie laparoskopy posiadają zestawy instrumentów pozwalające na pełną gamę badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych. Koszt takiego aparatu wynosi obecnie około 900 mln zł. Posiadanie takiego sprzętu w Szpitalu w Bolesławcu poszerzałoby możliwości rozpoznawania i leczenia wielu chorób jamy brzusznej. Warto podjąć społeczny trud dla realizacji tego celu.

Reklama