Powiat: obchody rocznicy Chrztu Polski w rytmie hip-hopu

Powiat: obchody rocznicy Chrztu Polski w rytmie hip-hopu
fot. Powiat Bolesławiecki W Powiecie Bolesławieckim uroczyście obchodzono 1050 Rocznicę Chrztu Polski. – Chrzest jest początkiem – bramą wszystkich sakramentów. W 966 roku przyjęcie przez księcia Mieszka I chrztu było świadomym wyborem chrześcijaństwa dla całego państwa, powstałego na przestrzeni lat ze zjednoczenia wielu plemion – mówił, otwierając uroczystość, rapujący ksiądz Jakub Bartczak, duszpasterz parafii Sulistrowice.
istotne.pl historia, rocznica, bazylika maryjna, teatr stary

– Otaczam się dobrymi ludźmi, spotykam wspaniałych ludzi, po prostu wierzę; inaczej nie potrafię. To, że nasza ojczyzna ponad 1050 lat temu przyjęła chrzest, kiedy zdefiniowaliśmy się jako kraj chrześcijański, stanowi dla nas wszystkich zobowiązanie: aby być dobrymi ludźmi – mówił ksiądz Jakub Bartczak.

Jak podają źródła historyczne, powstałe między Odrą a Bugiem państwo było różnorodne wewnętrznie, a jego mieszkańcy wyznawali różne pogańskie religie. Chrzest i erygowanie niezależnego biskupstwa zrównały Polskę z chrześcijańskimi krajami Europy i związały z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej. Mieszko I stał się równy innym władcom chrześcijańskim, umocnił też swoją władzę. Historycy są zgodni, że wydarzenie to radykalnie wpłynęło na losy polskiego narodu, państwa i Kościoła.

W czasie uroczystości, która odbyła się w Teatrze Starym w Bolesławcu, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i historyczny (multimedialny) związany z rocznicą. Ideą konkursów było poszerzenie wiedzy historycznej uczniów w związku z przypadającą rocznicą. Nagrody rzeczowe wręczali: członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Stanisław Chwojnicki i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu w Radzie Powiatu Jan Russ.

W konkursie plastycznym „Sztuka wieków średnich” nagrody otrzymali:

 • grupa wiekowa 7–10 lat:
  1. Miłosz Wojtowicz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bolesławcu
  2. Maja Wojtowicz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bolesławcu
  3. Joanna Mysiak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu
 • grupa wiekowa 11–13 lat:
  1. Szymon Sobczak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu
  2. Andrzej Młyńczyk – Szkoła Podstawowa w Żeliszowie
  3. Kamil Kuczyński (Szkoła Podstawowa w Żeliszowie) i Angelika Piaseczna (Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu)
 • grupa wiekowa 13–15 lat (gimnazjum):
  1. Karolina Mech – Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu
  2. Alicja Król – Gimnazjum Samorządowe nr 3 w Bolesławcu
  3. Wiktoria Kapuścińska – Gimnazjum Samorządowe nr 4 w Bolesławcu
 • grupa wiekowa 16–20 lat (szkoły ponadgimnazjalne):
  1. Michał Jakubowicz – Zespół Szkół Elektronicznych w Bolesławcu.

W konkursie multimedialnym „Chrzest Polski – fakty i legendy” nagrody otrzymali:

 • I miejsce: Agata Kubica i Kacper Warężak, opiekunowie: Jolanta Baniecka i Grzegorz Chudzik (Zespół Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu)
 • I miejsce – Przemysław Kania i Cezary Lewkowicz, opiekun: Barbara Sykulska (II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu)
 • II miejsce – Natalia Raczak, Dominika Grabarz, Sebastian Pokora, opiekun: Bogumiła Sikora (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu).

Na zakończenie zgromadzona publiczność obejrzała spektakl teatralny „Pieśń o średniowiecznych żakach”, przygotowany przez pracownię Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu.

Obchody rocznicowe zakończyły się w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej uroczystą mszą świętą. – Ochrzczona Polska weszła w orbitę krajów chrześcijańskich, stając się równoprawnym narodem, elementem całej układanki europejskiej – mówił ksiądz Andrzej Jarosiewicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu. Wydarzenie podsumował występ młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego z Bolesławca (opiekun: Marta Pankiewicz) oraz Chór Kamerton z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu pod batutą Aleksandra Samostrokowa.

Wydarzenie współorganizowali: katecheci szkół ponadgimnazjalnych, Młodzieżowy Dom Kultury, Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr oraz Starostwo Powiatowe w Bolesławcu – Wydział Edukacji i Promocji Powiatu.