Z dziejów miasta

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Kościół rzymsko – katolicki w Bolesławcu w latach 1945 -1995 Parafie powstałe w latach dziewięćdziesiątych naszego stulecia.
W rozwoju miasta Bolesławca po drugiej wojnie światowej niepoślednie miejsce posiadały zawsze zagadnienia związane z religijnością jego mieszkańców. Znakomitym tego dowodem jest utworzenie po 1945 roku obok istniejącej od XIII wieku parafii rzymsko – katolickiej p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sześciu nowych. W niniejszym cyklu artykułów przedstawiono już parafię wyżej wspomnianą, a obok niej także następujące ośrodki duszpasterskie p.w.: Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Cyryla i Metodego. W tym opracowaniu pragnę powiedzieć nieco o trzech kolejnych wspólnotach wiernych, a mianowicie o parafii p.w.: Chrystusa Króla, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Parafia p. w. Chrystusa Króla Powstała ona z części parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najpierw Wojewoda Jeleniogórski w dniu 14 stycznia 1981 roku udzielił pozwolenia na budowę kościoła w Bolesławcu.
Następnie Naczelnik miasta w dniu 12 lutego 1982 roku przydzielił na ten cel odpowiedni plac pod budowę na Osiedlu "Piastów. Później w ciągu trzech i pół miesiąca mieszkańcy wybudowali prowizoryczną kaplicę i dwie salki katechetyczne. Zaś dnia 27 czerwca 1982 roku ks. Józef Gołębiowski został oddelegowany do budowy kościoła, a w listopadzie następnego roku ks. prałat Stanisław Turkowski poświęcił kamień węgielny. Budowa kościoła napotykała na rozliczne trudności. Jednak przedsięwzięcie przeprowadzono wytrwale do końca, ukoronowując je dnia 23 listopada 1991 roku, kiedy to kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia nowej świątyni. Następnym wydarzeniem było erygowanie parafii, co nastąpiło dnia 1 lutego 1993 roku.
Księgi parafialne dotyczące mieszkańców Osiedla "Piastów" prowadzono już od końca 1982 roku. Stąd wiadomo, że np. w 1983 roku udzielono tam 117 chrztów i prowadzono 22 pogrzeby, zaś w 1993 roku było tylko 37 chrztów i 26 pogrzebów. Aktualnie parafia liczy 5 rys. mieszkańców, których proboszcz wraz z dwoma wikariuszami posługują w duszpasterstwie Słowa i posłudze sakramentalnej. Katechizacją obejmuje się trzy przedszkola. Ponad 40 godzin religii tygodniowo przypada na szkołę podstawową i 10 godzin na Zasadniczą Szkołę Budowlaną. Na terenie parafii znajduje się Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych i samotnych oraz Wojewódzki Szpital dla Nerwowo Chorych.
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Na Boże Ciało, dnia 2 czerwca 1994 roku odbyło się na Osiedlu Kwiatowym poświęcenie prowizorycznej kaplicy mszalnej, a z dniem 24 czerwca 1994 roku utworzono przy niej parafię. Pierwszym jej administratorem został ks. Józef Hupa.
Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Okoliczności i czas powstania tego ośrodka duszpasterskiego są bardzo zbliżone do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Otóż przy prowizorycznej kaplicy na placu u zbiegu ulic: Łąkowa i Orzeszkowej w czerwcu 1994 roku utworzono parafię z części parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Gidziński.
Przedstawione bardzo szkicowo dzieje powyższych parafii mogą napełniać optymizmem na przyszłość, bowiem ich dotychczasowe i przyszłe działania mają za cel dobro każdego mieszkańca naszego miasta.

Reklama