ZChN w bolesławcu

ZChN w bolesławcu
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl bolesławiec

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe istnieje już od czterech lat. Mimo, iż jest znaczącą formacją polityczną (trzeci pod względem liczebności Klub w Sejmie minionej kadencji, a w ostatnich wyborach czwarte miejsce w skali kraju) w Bolesławcu pojawiło się niedawno, wraz z przybyciem po okresie studiów w Londynie p. Arkadiusza Urbana – w czasie stanu wojennego współzałożyciela bolesławieckiego Uczniowskiego Komitetu Oporu Społecznego, działacza NZS Uniwersytetu Wrocławskiego, b. więźnia politycznego, członka założyciela ZChN w W. Brytanii i b. prezesa Kola ZChN w Londynie, redaktora naczelnego londyńsko-warszawskiego pisma "Nasze Porozumienie", doktoranta historii najnowszej. W minionych wyborach był kandydatem nr 1 Katolickiego Komitetu Wyborczego "Ojczyzna" w woj. jeleniogórskim. Z jego inicjatywy dochodzi ostatnio do powstania kilku nowych ośrodków ZChN na naszym terenie, m.in. w Zgorzelcu, Lwówku Śl., Olszynie, Węglińcu, a także i w Bolesławcu, gdzie w dniu 2 grudnia 1993 r. nastąpiło formalne zawiązanie nowego Koła ZChN.
W spotkaniu założycielskim udział wzięli m.in. działacze "Civitas Christiana" z prezesem Tadeuszem Grzesikiem, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich z prezes Stanisławą Balawender i wiceprezes Anastazją Sulik, szefowa bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Jadwiga Bobek, b. dyrektor KGM "Konrad" inż. Antoni Skobliński, działacze katoliccy, parafialni, pedagodzy i nauczyciele.
W trakcie spotkania omówiono m.in. wyniki i następstwa ostatnich wyborów parlamentarnych, procesy integracyjne centroprawicy (ze szczególnym uwzględnieniem terenu woj. jeleniogórskiego) oraz kształtowanie rzeczywistego obrazu Zjednoczenia. Ponadto poruszono sprawę przyszłorocznych wyborów samorządowych oraz zaznaczono potrzebę zwołania regionalnej konferencji programowej ZChN z udziałem przedstawicieli władz naczelnych stronnictwa. Na zakończenie inauguracyjnego spotkania dokonano wyboru władz Koła z jednogłośnie wybranym prezesem A. Urbanem i zaproponowanym przez niego składem Zarządu.