Rak krtani-problem społeczny

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Tempo przyrostu zagrożenia nowotworami złośliwymi w Polsce należy do najwyższych w świecie. Średni roczny przyrost zachorowalności wynosi 2,8 proc, a średni roczny przyrost umieralności aż 4,7 proc. Dla porównania w krajach takich jak Finlandia, Dania Wielka Brytania obserwuje się znaczny spadek zachorowań (4,5 proc.) i zgonów (5 proc). Współczynnik zgonów na nowotwory złośliwe obliczony na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 7,4 – natomiast w wymienionych wyżej krajach najniższego ryzyka tylko 0,8.
Patrząc na mapę Polski bez trudności można zauważyć duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi województwami. Z jednej strony województwa, w których współczynnik umieralności jest niższy od ogólnokrajowego (łomżyńskie – 2,5 proc), przemyskie (3,5), bielsko-podlaskie (3,7), a z drugiej strony województwa przekraczające średnią: legnickie (9,6 proc), katowickie (8,8), jeleniogórskie (8,5).
W 1992 roku prof. J. Barancewicz przeprowadził analizę umieralności z powodu nowotworów złośliwych krtani na terenie woj. jeleniogórskiego i obliczył współczynniki zgonów dla poszczególnych gmin. I znów widzimy gminy Węgliniec, Lubań i Lwówek Śl. ze współczynnikiem zbliżonym do krajowego, oraz gminy BOLESŁAWIEC, Nowogrodziec, Pieńsk i Zgorzelec, gdzie współczynnik zgonów wynosi 10 na 100 tysięcy mieszkańców! Finlandia ze współczynnikiem 0,8 i gmina Bolesławiec ze współczynnikiem 10 to różnica szokująca!
Są to suche liczby, za którymi się kryje wiele cierpień ludzkich, a dla nas, mieszkańców gminy, te liczby to konkretne osoby, które do niedawna żyły w sąsiedztwie. Badania epidemiologiczne nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że PALENIE TYTONIU I PICIE ALKOHOLU SĄ PODSTAWOWYMI CZYNNIKAMI RYZYKA NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH KRTANI.
Wykrycie raka krtani badaniem laryngologicznym nie stwarza trudności. Niestety, pacjenci zgłaszają się do lekarza już z chorobą w wysokim stopniu zaawansowaną. Nie wiedzą iż chrypka nie jest jedynym objawem. O wiele częściej pierwszym objawem może być uczucie obecności obcego ciała w gardle, zaleganie śliny powodujące konieczność stałego odkrztuszania, ból gardła, zaburzenia połykania, stały kaszel, krwioplucie, czy powiększenie się węzła chłonnego szyi.
Przy wczesnym wykryciu choroby i prawidłowym postępowaniu można uzyskać wyleczenie powyżej 90 proc. chorych.
Ponieważ najwyższą grupę ryzyka stanowią mężczyźni powyżej 35 roku życia, palący papierosy i spożywający alkohol – idealnym rozwiązaniem była by okresowa, dość częsta kontrola laryngologiczna wśród tej populacji.
W świetle powyższych faktów z wdzięcznością środowiska lekarskiego spotkała się propozycja osób skupionych przy Towarzystwie Miłośników Bolesławca (Społeczny Komitet Zakupu Sprzętu Medycznego dla Szpitala w Bolesławcu – przyp.red.), którzy chcą pomóc w zebraniu pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu do mikrochirurgii krtani. Sprzęt ten umożliwiłby nam w warunkach szpitalnych wykonywanie dokładnej diagnostyki krtani, usuwanie zmian przednowotworowych oraz wykonywanie niektórych zabiegów bez konieczności okaleczenia pacjenta.
Zwracam się z prośbą do całego społeczeństwa Bolesławca, a w szczególności do zakładów pracy o finansowe wsparcie tej inicjatywy.

Reklama