Świąteczny prezent Telekomunikacji

Świąteczny prezent Telekomunikacji
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl bolesławiec

11 grudnia o godzinie 13. Bolesławiec otrzymał telefoniczne bezpośrednie połączenia z całą Polską i światem.
O połączenia Telekomunikacja zabiegała od dawna i właśnie w grudniu bolesławianie otrzymali łączność z Polską i światem niejako w prezencie świątecznym.
O kilka słów informacji z tej okazji poprosiłem Dyrektora Rejonu Telekomunikacji w Bolesławcu Dyrektora mgr inż. Zbigniewa Kasprowicza. "Bolesławiec ma połączenia przez Legnicę, do której zostaliśmy przyłączeni. Pozostały jeszcze dawne numery kierunkowe Wrocławia (71), Legnicy (76), Jeleniej Góry (75), Zgorzelca (78), Warty Bolesławieckiej (77). Możemy łączyć się bez zamawiania rozmów z Warszawą (022), Zieloną Górą (068), Wałbrzychem (074), Poznaniem (061), Łodzią (042), Gdańskiem (058), Gorzowem Wlk (095) itd. Ponieważ nie sposób jest wymienić wszystkich numerów kierunkowych – abonenci mogą uzyskać pozostałe numery dzwoniąc do informacji (91 3)
Możemy łączyć się bez zamawiania rozmów z Warszawą (022), Zieloną Górą (068), Wałbrzychem (074), Poznaniem (061), Łodzią (042), Gdańskiem (058), Gorzowem Wlk (095) itd. Ponieważ nie sposób jest wymienić wszystkich numerów kierunkowych – abonenci mogą uzyskać pozostałe numery dzwoniąc do informacji (913).
Chciałbym przypomnieć abonentom, że połączenie automatyczne jest tańsze od ręcznego, ale wykręcając numer trzeba się liczyć z tym, że w zależności od odległości i długości czasu trwania rozmowy przyjdzie odpowiednio mniejszy lub większy rachunek.
Droższa jest rozmowa przedpołudniowa (co dziesięć sekund impuls), tańsza wieczorna (co 20 sekund impuls) – to w przypadku jeśli połączenie jest w granicach 100 km. Powyżej stu impuls jest dwa razy szybszy.
Najdroższa strefa to RPA i Izrael impuls co 0,96 sekundy, to znaczy około 54 tysiące kosztuje minuta rozmowy. USA, Kanada, Australia – około 30 tysięcy na minutę. Niemcy, oraz Szwecja i Dania – około 14 tysięcy za minutę. Rozmowa z najbliższymi krajami dawnego bloku wschodniego kosztuje około 12 tysięcy za minutę.
Jak już mówiłem – dokładniejsze informacje poda nr 913.