Razem z policją w trosce o bezpieczeństwo

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

STRAŻ SĄSIEDZKA
W wielu krajach zachodnich w związku z narastającą falą przestępczości przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu z inicjatywy mieszkańców osiedli, dzielnic, czy też domków jednorodzinnych powstały tzw. "straże sąsiedzkie". Także i na terenie naszego kraju i województwa zrodziły się takie inicjatywy. Obecnie funkcjonuje już kilkadziesiąt spontanicznie tworzonych grup, które spontanicznie lub doraźnie w różnych porach dnia i nocy patrolują w zespołach 2 – 4 osobowych miejsca najbardziej zagrożone przestępczością na terenie własnego osiedla. Do patrolowania grupy te wykorzystują własne samochody wyposażone w CB – radio lub poruszają się pieszo z przenośnymi radiotelefonami, pracując na kanale ratunkowym (9).
TAKŻE I TY MOŻESZ BYĆ INICJATOREM POWSTANIA NA TWOIM TERENIE STRAŻY SĄSIEDZKIEJ.
Jeśli dobrze znasz swoich sąsiadów i wiesz, że myślą tak samo jak Ty, i chętnie się włączą do działań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu swego zamieszkania -POROZMAWIAJ Z NIMI.
Jeżeli dojdziecie do wniosku, że inicjatywa ta przyniesie pożądane efekty, możecie się zwrócić do członków samorządu lokalnego którzy winni Wam pomóc w zorganizowaniu "Straży Sąsiedzkiej" jako, że przedsięwzięcia takie mieszczą się między innymi w zakresie ich działania.
W realizacji Waszych zamierzeń powinni być Wam szczególnie pomocni przedstawiciele Terenowych Komisji d/s Łądu i Porządku Publicznego.
PODSTAWOWE CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA "STRAŻY SĄSIEDZKIEJ"
-stworzenie 2 – 4 osobowych patroli,
-patrolowanie miejsc szczególnie zagrożonych przestępstwami, wykroczeniami, aktami chuligańskimi, wandalizmem itp.,
-nawiązanie ścisłych kontaktów z dzielnicowymi,
-informowanie dostępnymi środkami łączności (CB-radio) o zaistniałych przestępstwach lub próbach ich dokonania,
-obserwowanie miejsca zdarzenia oraz sposobu działania i zachowania się sprawców, a także zapamiętanie ich wyglądu (ubiór, rysopis) oraz cech pojazdu, którym się poruszają (marka, kolor, numery) jak również ustalenie kierunku, w którym oddalili się sprawcy po dokonaniu przestępstwa,
-ścisłe utrzymanie łączności (telefonicznej, radiowej) ze służbą dyżurną najbliższej jednostki policji, oraz stałe informowanie jej o rozwoju sytuacji,
-jeżeli uznacie państwo, że jesteście w stanie własnymi siłami, nie narażając życia i zdrowia, ująć sprawców – możecie to uczynić, gdyż w treści art. 205 Kodeksu Postępowania Karnego wynika, że:
"Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa i oddać w ręce policji, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości".

Reklama