W niedzielę zmieni się rozkład jazdy PKP

Pociąg KD
fot. UMWD W pierwszą niedzielę września zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy. Będzie ona obowiązywała do 14 października.
istotne.pl 183 kolej, pkp, pociąg, rozkład jazdy

Reklama

Celem korekty jest zapewnienie maksymalnie sprawnej organizacji ruchu podczas kolejnych etapów modernizacji i remontów linii. Od wrześniowej korekty PKP Intercity przygotowało nowe połączenia do Ełku i Zakopanego.

Zmiany w kursowaniu pociągów obejmą m.in. linie: Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, Białystok – Warszawa, Kraków Główny – Kraków. Lotnisko Balice oraz Kraków – Zakopane. Przewoźnicy wraz z zarządcą infrastruktury kolejowej przygotowali optymalną ofertę z uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych. Korekta rozkładu jazdy pozwala zarządcy infrastruktury na rozpoczynanie i zmianę organizacji prac. Toczą się roboty obejmujące wymianę kilometrów torów, przebudowę stacji. Modernizowane są stacje i przystanki, montowane nowe urządzenia sterowania ruchem.

Najważniejsze zmiany PKP Intercity

Od 1 września PKP Intercity uruchomi nowe połączenie na trasie Łódź Fabryczna – Ełk. Skład IC „Zamenhoff”, który dotychczas kursował w relacji Łódź Fabryczna – Białystok, zatrzyma się po drodze m.in. w Warszawie. Od 9 września będzie uruchomione nowe, weekendowe połączenie do Zakopanego z Bydgoszczy przez Żywiec. Skład zatrzyma się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu oraz Opolu i Bielsku-Białej. Przez cały wrzesień, codziennie, a nie tylko w weekendy, na trasie Warszawa – Zakopane – Warszawa będzie kursować pociąg EIC Tatry.

Zmiany w regionach

Na Dolnym Śląsku przewidziane są kilkudniowe zamiany w komunikacji z uwzględnieniem uruchomienia zastępczych połączeń autobusowych. Od 4 do 8 września na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna, od 3 do 22 września na trasie Międzylesie – Kłodzko Główne i od 11 do 15 września między Zgorzelcem a Lubaniem Śląskim.

3 września rusza modernizacja linii pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą Zachodnią. Dla pasażerów m.in. z Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa czy Piastowa będzie zastępcza komunikacja autobusowa ze stolicą. Utrzymane zostaną bezpośrednie połączenia bez postojów na przystankach i stacjach pośrednich między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. Podróżni w dni robocze będą mieli do dyspozycji 46 połączeń do Warszawy i podobnie z Warszawy do Grodziska.

Na Podkarpaciu od 19 września objęty pracami odcinek Boguchwała – Czudec będzie zamknięty. Między Boguchwałą a Jasłem zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa. Pociągi kursujące między Rzeszowem, Komańczą i Gorlicami pojadą w skróconej relacji do Jasła.

Na trasie z Wielkopolski do stolicy utrzymana zostaje dotychczasowa komunikacja, ustalona na czas modernizacji linii Warszawa – Poznań. Pociągi kursują z Poznania przez Gniezno, Inowrocław Rąbinek, Barłogi do Warszawy. Modernizacja linii Poznań – Piła wymaga zmian na szlaku Poznań Główny – Oborniki Wielkopolskie. Ruch pociągów w obu kierunkach będzie się odbywał po jednym torze, co wydłuży czas przejazdu o ok. 17 minut.

Lubelszczyzna. Podróżni na trasie Lublin – Warszawa powinni zwrócić uwagę na obowiązujące już zmiany związane z modernizacją linii. Wprowadzona jest komunikacja autobusowa

na zamknięte dla pociągów odcinki: Lublin – Puławy Azoty oraz Dęblin – Garwolin. Od 3 września zostanie urealniony czas na przepięcie lokomotyw na stacji Łuków. Tym samym zmieni się czas przejazdu pociągów PKP Intercity na trasie Warszawa – Lublin.

Inwestycje kolejowe w Krakowie poprawią podróże w aglomeracji. Obecne, na etapie prac, niezbędne zmiany dotyczą częstotliwości kursowania pociągów z Krakowa do Wieliczki i Balic. Na trasie Kraków Główny – MPL Balice przejazdy będą w odstępie ok. 1 godziny (były co pół godz.), ze względu na jednotorową jazdę na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów – Podłęże i Kraków Główny – Kraków Mydlniki. Około dwa tygodnie, od 2 do 14 października, za pociągi PKP Intercity na trasie Kraków Główny – Zakopane pojadą autobusy. W tym samym czasie autobusy pojadą za pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Skawina – Radziszów. Zmiany są związane z pracami na linii Skawina – Sucha Beskidzka.

Pociągi ze stolicy do Białegostoku będą miały wydłużony czas przejazdu od kilku do kilkunastu minut. Spowodowane jest to ruchem jednotorowym i ograniczeniem prędkości w związku

z pracami modernizacyjnymi na odcinku Sadowne Węgrowskie – Małkinia. Od 11 sierpnia wróciły pociągi na linie Białystok – Bielsk Podlaski. Rozpoczęły się prace na odcinku Bielsk Podlaski – Czeremcha, które łącza się z zastępczą komunikacją autobusową.

W związku z pracami od 3 września do 14 października pociągi PKP IC „Leśmian” (w kierunku Białegostoku) oraz PKP IC „Nałkowska” (w kierunku Łodzi) pojadą w skróconej relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia. Do tej pory pociągi kursowały na trasie Łódź – Białystok – Łódź. W tym samym terminie pociąg PKP IC „Leśmian” rel. Białystok – Warszawa będzie miał dodatkowy termin kursowania w soboty. W sumie pasażerowie z Białegostoku będę mieli do dyspozycji 9 par połączeń PKP Intercity do Warszawy na dobę.

Na Dolnym Śląsku przewidziane są kilkudniowe zamiany w komunikacji z uwzględnieniem uruchomienia zastępczych połączeń autobusowych. Od 4 do 8 września na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna, od 3 do 22 września na trasie Międzylesie – Kłodzko Główne i od 11 do 15 września między Zgorzelcem a Lubaniem Śląskim.

Na Śląsku, w okresie od 3 września do 14 października, w związku z pracami na trasie Ustroń Polana – Wisła, weekendowy pociąg IC Wisła relacji Warszawa – Wisła – Warszawa skończy/rozpocznie swój bieg na stacji Ustroń Polana. Na odc. Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Na Mazowszu od 4 do 9 października, z powodu prac rewitalizacyjnych w okolicach stacji Warszawa Główna Towarowa, pociągi relacji:

  • Lublin – Warszawa Lublin: TLK Pomarańczarka, TLK Czechowicz, TLK Rej
  • Terespol – Warszawa – Terespol: TLK Niemcewicz, TLK Skaryna
  • Warszawa – Białystok – Warszawa: TLK Branicki
  • Warszawa – Gdynia – Warszawa: TLK Rataj

będą dojeżdżać jedynie do stacji Warszawa Wschodnia (bez postojów na stacjach Warszawa Centralna oraz Zachodnia).


 

Reklama