Chcą, by piesi świecili przykładem

Chcą, by piesi świecili przykładem
fot. freeimages.com (Ayla87) Bolesławieccy policjanci włączyli się w działania informacyjno-edukacyjne „Świeć przykładem!”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
istotne.pl policja, akcja, odblask

Funkcjonariusze z bolesławieckiej drogówki przeprowadzili 3-dniowe działania informacyjno-edukacyjne „Świeć przykładem!”. W czasie akcji policjanci przypominali i uświadamiali pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać też, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, bo przecież nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Celem akcji jest zachęcenie niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

W trakcie akcji bolesławieccy policjanci rozdali około 200 taśm odblaskowych, dzięki którym piesi będą widoczni z odległości nawet 150 metrów.