Kresowe klimaty w Żeliszowie

Kresowe klimaty w Żeliszowie
fot. Gmina Bolesławiec W pierwszą niedzielę lipca w Żeliszowie odbył się II Festyn Kresowo-Kapuściany.

Reklama

Całość składała się z trzech części, a pierwszą z nich była msza za osadników przybyłych na ziemie zachodnie z Kresów Południowo-Wschodnich. Po mszy pod obeliskiem usytuowanym w centrum wsi złożono symboliczne wiązanki kwiatów, upamiętniające pierwszych osiedleńców w gminie Bolesławiec.

Następnie barwny korowód, złożony z zespołów muzycznych i mieszkańców wsi, przeszedł na płytę boiska, gdzie rozpoczęła się część artystyczna imprezy. Polonezem rozpoczął swój występ Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” z Młodzieżowego Domu Kultury, który do tańca zaprosił również widownię.

Rozegrano także mecz piłki nożnej „Kawalerowie – Żonaci” o Puchar Wójta Gminy Bolesławiec, po którym okazało się, że większymi umiejętnościami wykazali się Kawalerowie. Swoje umiejętności wokalne zaprezentował także Zespół Śpiewaczy „Żeliszów”, który wesołe piosenki przeplatał jeszcze weselszymi dowcipami. Nie zabrakło także instrumentalnych prezentacji. Dla festynowych gości zagrał na akordeonie Paweł Pachołek.

Miłym akcentem był także występ Olgi Burdyny, która w tym roku zajęła II miejsce na Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą. Za tak ogromny sukces otrzymała kwiaty i gratulacje od wójta Gminy Andrzeja Dutkowskiego.

Przerywnikiem występów scenicznych był pokaz ubijania kapusty w wykonaniu Olgi Burdyny, sołtys wsi Żeliszów, i starosty bolesławieckiego Karola Stasika. Oboje wykazali się nie tylko umiejętnościami praktycznymi, ale także wielkim poczuciem humoru. Tymczasem na scenie zaprezentowali się członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz zespół Leśne Nastroje z Dobrej. Na dawkę dobrego humoru zaprosił festynowych widzów kabaret Retro z Trzebienia, który swoją scenką z filmu „Sami Swoi” rozbawił publiczność do łez.

Po nich wystąpił znany już w gminie Bolesławiec zespół Fudżijamki z Proboszczowa. Potem przyszedł czas na gwiazdę, czyli zespół Zbyraż z Ukrainy.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie „Żeliszowski Potok”, Rada Sołecka, KGW z Żeliszowa oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu zs. w Kruszynie. Więcej informacji na stronie Gminy Bolesławiec.

Reklama