Sprzedawali lewe filtry hydrauliczne. Straty oszukanych firm to ponad 4 mln zł

Podejrzany
fot. KPP Lubin Dwóm podejrzanym może grozić kara nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl 183 policja, oszustwo, prokuratura, miasto lubin

Reklama

Lubińscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo przy dostawie filtrów hydraulicznych dla jednej z firm działających na terenie powiatu lubińskiego. Zatrzymani to 35- i 21-latek z Lubina. Straty spowodowane przestępczą działalnością obu oszustów to ponad 4 mln zł. Wyłudzony VAT – kolejne pół miliona zł.

Policjanci nad tą sprawą pracowali od dłuższego czasu. Wyszło na jaw, że 35-letni lubinianin założył firmę, a następnie zgłosił się do przetargu na dostawę filtrów hydraulicznych do jednej z firm z terenu powiatu lubińskiego. W specyfikacji był jasno określony rodzaj zamówionych filtrów produkowanych przez konkretną firmę.

Mężczyzna kupował filtry podrobione, o znacznie mniejszej wartości, a co za tym idzie – jakości. Następnie nanosił na nie znaki firmowe. Potem były one pakowane do podrobionych pudełek przygotowanych przez 21-latka. Na jednym takim produkcie sprawcy zarabiali ponad tysiąc złotych.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że firma zamawiająca filtry straciła na działalności sprawców ponad 2 miliony złotych. Straty poniosła również firma produkująca dedykowane filtry. (Łącznie mowa o ponad 4 mln zł).

Sprawa jest rozwojowa; śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Zabezpieczono też majątek podejrzanych (na kwotę blisko miliona zł).

35-latek – na wniosek prokuratora – został już tymczasowo aresztowany. 21-latek pozostaje pod dozorem policji oraz ma zakaz opuszczania kraju.

Obu podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama