Jeszcze lepsze warunki dla bolesławieckich seniorów

Jeszcze lepsze warunki dla bolesławieckich seniorów
fot. UM Bolesławiec Dom Dziennego Pobytu w Bolesławcu zmieni swoje oblicze.
istotne.pl piotr roman, senior, um bolesławiec, dom dziennego pobytu, danuta zamaro

Seniorzy, którzy dotychczas zajmowali górne piętro budynku przy ul. Staroszkolnej 6 C, będą mieli do swojej dyspozycji nowo wyremontowane pomieszczenia na dolnej kondygnacji. Z placówki na co dzień korzysta 76 osób w wieku 60-98 lat.

Zmiany umożliwia zakwalifikowanie bolesławieckiego projektu do Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 w konkursie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przyznana kwota dotacji w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” wynosi 232 tys. zł, środki z budżetu miasta stanowią 58 tys. zł.

– Nowe zagospodarowanie powierzchni parterowej spowoduje utworzenie Dziennego Domu „Senior+” o podniesionym standardzie usług. Usytuowanie Domu na parterze budynku umożliwi korzystanie z usług Dziennego Domu „Senior+” osobom schorowanym i niepełnosprawnym, z problemami z przemieszczaniem się, które stanowią większą część bolesławieckich seniorów – informuje Danuta Zamaro, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu w Bolesławcu.

W Dziennym Domu „Senior+” przy ul. Staroszkolnej zaplanowano utworzenie sali klubowej, wyposażonej w fotele i kanapy wypoczynkowe, aneksu kuchennego, jadalni, szatni, pokoju wypoczynkowego, pokoju pielęgniarskiego, toalet, w tym dla osób niepełnosprawnych, oraz sali do rehabilitacji. Sala wyposażona będzie m.in. w rowery treningowe, bieżnię sportową, trenażer kończyn górnych i kończyn dolnych.

– Planujemy również wyposażenie placówki wybiegające ponad wskazane w programie minimum. Będzie to możliwie dzięki utworzeniu wyodrębnionych pomieszczeń na pracownię komputerową oraz pracownię do terapii zajęciowej z magazynkiem do przechowywania materiałów dydaktycznych na pierwszym piętrze, co wiąże się z koniecznością zamontowania krzesełka schodowego dla osób niepełnosprawnych, oraz zagospodarowaniu części ogrodowej poprzez urządzenie siłowni plenerowej, postawienie altany z podłogą, stołów i krzeseł ogrodowych oraz markiz zacieniających – mówi D. Zamaro.

Plany zawierają zagospodarowanie tarasu o wymiarach 250 m kw., z wyjściem na dużą działkę rekreacyjną. Pozwoli to w okresie letnim na spotkania integracyjne, a także na prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz organizowanie pikników integracyjnych we współpracy z członkami Polskiego Związku Niewidomych, Bolesławieckiego Stowarzyszenia Amazonek, mającymi swoje siedziby w również w budynku przy ul. Staroszkolnej 6 C.

– Utworzenie placówki Dzienny Dom „Senior+” pozwoli zwiększyć efektywność podejmowanych przez samorząd miejski działań i objąć nimi większą grupę seniorów oraz ułatwić korzystanie z ośrodka tym, którzy mają problemy z poruszaniem się. Człowiek w podeszłym wieku staje się coraz mniej wydolny. Dlatego odpowiednia forma aktywności fizycznej oraz rehabilitacji jest bardzo ważnym elementem codzienności starszego człowieka. Stąd potrzeba powstawania takich miejsc w Bolesławcu, które mają również na celu zapewnienie zaspokojenia potrzeby kontaktów społecznych oraz pomoc w utrzymaniu dobrej kondycji i sprawności psychofizycznej – mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

W Dziennym Domu „Senior+” przewidziano prowadzenie zajęć w pracowniach: plastycznej, komputerowej, kulinarnej, krawieckiej oraz w sali gimnastycznej. Realizacja modernizacji zaplanowana jest od marca do końca października 2018 r.