Będzie gminny żłobek w Rudnej

Będzie gminny żłobek w Rudnej
fot. Gmina Rudna To kolejna gminna inwestycja rozwijająca infrastrukturę oświatową.
istotne.pl 183 inwestycja, żłobek, gmina rudna, miasto lubin

Władysław Bigus, wójt Gminy Rudna:

Tego typu inwestycja to odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy chcą skutecznie łączyć życie zawodowe z rodzinnym i którzy wskazywali na potrzebę istnienia takiej placówki w gminie. Powstanie żłobka na pewno poprawi sytuację pracujących rodziców, którzy nie będą musieli wozić swoich pociech do żłobków w okolicznych miastach. Poza tym dzięki tej inwestycji uzupełnimy istniejącą sieć przedszkoli i szkół i tym samym będziemy w gminie mieli kompleksową ofertę edukacyjno-wychowawczą.

Staramy się zapewnić opiekę wszystkim dzieciom, których rodzice zgłaszają taką potrzebę – już teraz do naszych przedszkoli chodzą nawet dzieci 2,5-letnie. Ponadto inwestycja ta jest bardzo istotna dla rozwoju gminy, bo zaplecze w postaci żłobków, przedszkoli to jest coś, co może zadecydować o tym, że ktoś zdecyduje się tu zamieszkać czy pozostać.

Inwestycja obecnie jest na etapie projektowym – jeszcze w grudniu 2017 r. został rozstrzygnięty przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę żłobka. Przygotowaniem projektu zajmie się Pracownia Projektowa PIK z Żor, ma na to czas do końca marca br. Potem, po wyłonieniu wykonawcy, zacznie się intensywny czas prac budowlanych, bo żłobek ma powstać do końca tego roku.

Początkowo planowano zaadaptowanie na żłobek jednego z istniejących budynków, jednak po szczegółowym przeanalizowaniu pomysłu radni zdecydowali o wybudowaniu całkiem nowego obiektu. Żłobek powstanie na terenach położonych za starym budynkiem przedszkola, obok szkolnych boisk i kortów tenisowych. Taka, a nie inna lokalizacja wybrana została przede wszystkim z uwagi na bliskość pozostałych placówek szkolnych, co ułatwi rodzicom odwożenie dzieci.

Budynek będzie oczywiście spełniać wszelkie standardy lokalowe i sanitarne obowiązujące w tego typu placówkach i będzie kompleksowo wyposażony w meble i sprzęt we wszystkich pomieszczeniach. Zostanie zagospodarowany również teren przy żłobku – plac zabaw, dojazdy i dojścia, miejsca postojowe i oświetlenie.

Żłobek ma pomieścić 35 dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Na wybudowanie obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu gmina założyła w tegorocznym budżecie 770 tys. zł.