Miasto: Budżet na 2018 r. uchwalony jednomyślnie

Miasto: Budżet na 2018 r. uchwalony jednomyślnie
fot. UM Bolesławiec Nikt nie zagłosował przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zanim doszło do głosowania nad projektem uchwały ws. przyszłorocznego budżetu, opinie na jego temat przedstawili szefowie klubów w Radzie Miasta. Dariusz Filistyński z Forum podkreślił, że ten budżet ma charakter proobywatelski. I dodał: – Serdeczne podziękowania za taki piękny budżet dla mieszkańców miasta.

Ariel Fecyk z Platformy Samorządowej zapowiedział, że rajcy PS będą głosować za budżetem. – Będzie dużo inwestycji; życzę i sobie, i mieszkańcom, aby one się powiodły – zaznaczył szef klubu. – Zawsze się wzruszam, gdy mówi się, że komunikacja miejska będzie za darmo.

Zaś Zdzisław Abramowicz, przewodniczący klubu radnych Ziemi Bolesławieckiej i Prawa i Sprawiedliwości, powiedział krótko: – Klub będzie głosował za budżetem.

Dariusz Mucha, radny opozycji, w czasie dyskusji poprzedzającej głosowanie powołał się na cytat z prezydenta: „W Polsce coraz więcej miast decyduje się na tworzenie budżetu obywatelskiego”. – Czy zapominamy o budżecie obywatelskim? – zapytał D. Mucha. – Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak jakakolwiek krytyka.

I dodał: – Jeśli uda się wykonać 60 proc. zaplanowanych zadań, to już będziemy szczęśliwi.

– Budżet obywatelski to jest polski fenomen. W różnych miastach różnie się do tego podchodzi. Czasem jest to próba podążania za modą. Wiem, że były też przypadki fałszowania głosowań – odpowiedział Piotr Roman. – Partia rządząca wpisuje budżety obywatelskiego w zadania gmin. Czekamy na konkrety. Ja spodziewałem się tego pytania. I ja się zgadzam. Możemy spróbować.

I podkreślił: – Ja uważam, że w przypadku takich gmin jak nasza cały budżet jest obywatelski.

Miejscy radni przyjęli projekt budżetu na 2018 r. jednomyślnie.