– W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym zauważyliśmy zwiększoną ilość zdarzeń, których przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja instalacji grzewczych – mówi mł. bryg. Piotr Pilarczyk, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu. – Od 1 października na terenie powiatu mieliśmy do czynienia już z 15 pożarami przewodów kominowych. One dla strażaków nie są trudne do ugaszenia, ale są niebezpieczne dla mieszkańców, bo może dojść do rozprzestrzenienia się pożaru. Istnieje też duże zagrożenie wystąpienia tlenku węgla i innych gazów spalinowych.
Co więcej, od 1 października aż w pięciu przypadkach stwierdzono nadmierne stężenie tlenku węgla w obiektach mieszkalnych. Jedno z tych zdarzeń wymagało ewakuacji aż 18 osób.
– Chciałbym uczulić mieszkańców naszego powiatu na przestrzeganie zasad eksploatacji urządzeń grzewczych – podkreśla wiceszef Komendy Powiatowej PSP w Bolesławcu. Chodzi m.in. o palenie w piecach i kominkach odpowiednim materiałem, o wietrzenie mieszkań, a przede wszystkim – o poddawanie instalacji grzewczych regularnym przeglądom. – Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać – dodaje mł. bryg. Pilarczyk.
Warto mieć na uwadze to, że jeśli okaże się, że przyczyną pożaru był właśnie przewód kominowy, a nie dokonywano regularnych jego przeglądów, istnieje zagrożenie, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Co robić, gdy dojdzie do pożaru przewodu kominowego?
Należy:
- powiadomić służby ratunkowe i podać dokładną lokalizację zdarzenia
- określić, czy zagrożone jest życie ludzie
- jeśli dym dostaje się już do mieszkania, należy je opuścić. (I w miarę możliwości przewietrzyć)
- jeśli to dopiero początek pożaru, spróbować wygasić piec lub kominek.
Zdjęcia z niedawnych akcji gaszenia pożarów przewodów kominowych pochodzą z facebookowego profilu strażaków ochotników z Raciborowic (gmina Warta Bolesławiecka).