Ćwierć wieku temu zgwałcił i zabił nastolatkę. Sąd Apelacyjny... złagodził wyrok

Ćwierć wieku temu zgwałcił i zabił nastolatkę. Sąd Apelacyjny... złagodził wyrok
fot. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze 13 marca 2018 roku przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu zapadł prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Janowi G.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd, zabójstwo, gwałt

Jan G. z oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze stanął pod zarzutem popełnienia – ze szczególnym okrucieństwem – zbrodni zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Czynów tych dopuścił się on na 15-letniej kobiecie w sierpniu 1993 roku w Zbylutowie, w powiecie lwóweckim.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu rozpoznawał apelację obrońcy oskarżonego od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. (Jan G. został wówczas uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności).

Sąd drugiej instancji podzielił ustalenia Prokuratury oraz Sądu Okręgowego i utrzymał w mocy wyrok skazujący oskarżonego. Wskazał przy tym, że G. winien ponosić odpowiedzialność na podstawie kodeksu karnego z 1969 roku, według którego najsurowszy wymiar kary pozbawienia wolności wynosił 25 lat, a zatem są to przepisy łagodniejsze dla sprawcy.

Wykrycie i doprowadzenie przed sąd oraz skazanie Jana G. za popełnioną zbrodnię jest efektem współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z funkcjonariuszami z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

W 2008 roku po dokonaniu przez prokuratora analizy akt umorzonego śledztwa uznano, że istnieją podstawy do podjęcia działań, które mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy zbrodni.

Z inicjatywy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w 2009 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu doszło do powołania zespołu tak zwanego Archiwum X, który następnie wraz z prokuratorem prowadził dalsze czynności wykrywacze.

Dzięki przeprowadzeniu szeregu nowych dowodów, w tym z użyciem nowoczesnych metod, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że to Jan G. dopuścił się przed laty brutalnej zbrodni na 15-latce.

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wniosła w lipcu 2016 roku. 44-letni dziś sprawca przyznawał się jedynie do zgwałcenia pokrzywdzonej, nie zaś do jej zabójstwa.

Prokuratura złożyła wniosek o uzasadnienie orzeczenia Sądu Apelacyjnego. Po jego analizie, zostanie podjęta decyzja co do ewentualnego wywiedzenia kasacji w tej sprawie.