Strażacy interweniowali w Raciborowicach Górnych

Strażacy interweniowali w Raciborowicach Górnych
fot. OSP Raciborowice Doszło do rozszczelnienia przewodu kominowego. Mundurowi apelują: nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie!
istotne.pl straż pożarna, gmina warta bolesławiecka

Zdarzenie miało miejsce w czwartek 4 stycznia. Jak czytamy na facebookowym profilu strażaków ochotników z Raciborowic (gmina Warta Bolesławiecka):

[...] kilka minut po godz. 20:00 udaliśmy się do mieszkańców Raciborowic Górnych, gdzie doszło do rozszczelnienia przewodu kominowego. W wyniku tego do pomieszczeń mieszkalnych wydobywał się dym, a detektor tlenku węgla wskazywał jego obecność.

Co ciekawe, wyszło na jaw, że kominiarz wydał wcześniej zakaz użytkowania tego komina. W akcji brali udział strażacy z KP PSP Bolesławiec, druhowie z Raciborowic i Warty Bolesławieckiej oraz patrol policji.

Przypomnijmy, w związku z sezonem grzewczym strażacy zauważyli zwiększoną ilość zdarzeń, których przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja instalacji grzewczych. – Chciałbym uczulić mieszkańców naszego powiatu na przestrzeganie zasad eksploatacji urządzeń grzewczych – podkreśla mł. bryg. Piotr Pilarczyk, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu. Chodzi m.in. o palenie w piecach i kominkach odpowiednim materiałem, o wietrzenie mieszkań, a przede wszystkim – o poddawanie instalacji grzewczych regularnym przeglądom. – Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać – dodaje mł. bryg. Pilarczyk.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli okaże się, że przyczyną pożaru był właśnie przewód kominowy, a nie dokonywano regularnych jego przeglądów, istnieje zagrożenie, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Co robić, gdy dojdzie do pożaru przewodu kominowego?

Należy:

  • powiadomić służby ratunkowe i podać dokładną lokalizację zdarzenia
  • określić, czy zagrożone jest życie ludzie
  • jeśli dym dostaje się już do mieszkania, należy je opuścić. (I w miarę możliwości przewietrzyć)
  • jeśli to dopiero początek pożaru, spróbować wygasić piec lub kominek.